Nedir Bu Enflasyon ?

Enflasyon, bir ülkede üretilen tüm mal ve hizmetlerin fiyatlarında meydana gelen ve sürekli bir şekilde gerçekleşen artışlardır. Halk arasında bilinenin aksine enflasyon, mal ve hizmetlerin fiyatlarının yükselmesi demek değil, fiyatlar genel seviyesinin artmasıdır. Bir başka ifadeyle enflasyon, paranın alım gücünün azalmasıdır. Enflasyon, ekonomik dengelerini kuramayan ve gelişmişlik seviyesini artıramayan, yeterince üretim yapamayan ülkeler için kronik bir sorun olarak devam eder. Yeterli üretimin yani arzın olmadığı durumlarda tüketim yani talep fazla olacaktır. Bu sonuç da üretim- tüketim dengesizliğini doğurup enflasyona neden olacaktır. Görüleceği üzere yeterince üretim yapmak enflasyondan kurtulmanın başlıca şartları arasındadır.

Enflasyon oranları her ayın üçüncü günü açıklanmaktadır. O gün hafta sonuna rastlarsa izleyen iş günü açıklama yapılır. Açıklanan enflasyon oranı son bir yıllık süreci kapsar yani enflasyon %8 dendiğinde anlaşılacak olan geriye dönük 12 aylık fiyat artışıdır.

ENFLASYON HESABINDA 417 MADDE TAKİP EDİLİYOR

Enflasyonu hesaplamak için baz yılı dikkate alınmaktadır. TÜİK tarafından baz yılı olarak 2003 yılı belirlenmiştir. TÜİK tarafından istatistiki yöntemlerle hesabı yapılan bu oran, genel fiyat düzeyi 100 olarak kabul edilip karşılaştırma yapmak yöntemiyle hesaplanır. Bir konuda kafaların karışmaması gerekir. Örneğin 2015 yılı enflasyonu 2003 yılına göre de hesaplanabilir 2014 yılına göre de. 2015 yılındaki genel fiyat düzeyi ile 2014 yılındaki genel fiyat düzeyinin farkı alınarak da enflasyon hesabı yapılabilir.

Gündelik hayatın içinde olanlar için ise enflasyon, fiyatlardaki artışı ifade eder. Yani bir kişinin 100 TL’ye aldığı bir mal bir yıl sonra 120 TL ise o kişi için enflasyon %20’dir. Ancak teknik olarak bu anlama gelmemektedir. Enflasyon hesaplanırken belli sayıdaki mallar üzerindeki fiyat değişimleri takip edilir. Tabletle derlenen fiyatlar eş zamanlı olarak veri tabanlarına aktarılır ve bu kapsamda anlık fiyat kontrolü yapılır. Enflasyona konu olan fiyatlar 81 il merkezinde ve 221 ilçeden derlenir. 2015 yılında 426 olan madde sayısı 2016 yılında 417 olarak belirlenmiştir. Yani 417 tüketim maddesindeki fiyat artışların ortalaması enflasyon oranını oluşturmaktadır.

money-euro-coins-currency-332304

Hakkında Barış Özgür

İstanbul Üniversitesi Siyasal mezunu. Galatasaray taraftarı. Gitar ve piyano çalar, şiir yazar, kitap tutkunu ve Yusuf'un babası.

İlginizi Çekebilir

Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-II

3. Krizdeki İnsanlara Yardım Etmek İçin Ortaya Çıkan Fırsatlar En iyi pazarlama şekli her zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir