Ne Kadar Zekisiniz?

Başlıkta soruyu “Hangi zeka türünde ya da türlerinde ne kadar zekisiniz?” diye düzeltsek daha doğru olur. Çünkü genel olarak kabul görmüş yedi farklı zeka türü vardır. Bunlardan birinde ya da birkaç tanesinde iyi düzeyde olabilirsiniz.

Zeka Türleri

Mantıksal / Matematiksel Zeka: 

Sayılarla aranız iyi midir? Okuldayken matematik dersini sever miydiniz? Hesap makinesi kullanmadan kafadan basit ya da az da olsa karışık problemleri çözebiliyor musunuz? Bu sorulara cevabınız “evet” ise matematiksel zekaya sahipsiniz demektir. Bu türde zekaya sahip olanlar satranç, dama ve benzer strateji oyunlarına da ilgiyle yaklaşırlar. Deneyler yapmak, makine ve araçların nasıl çalıştığını incelemek matematiksel zekanızı geliştirmenize destek olabilir.

Sözel / Dilsel Zeka:

Bu türde zeki olanlar dil bilgisi ve sözcüklerin kullanımında başarılı olurlar. Okuma, yazma ve konuşma becerinizi yüksek buluyorsanız sözel zekanız gelişmiş diyebiliriz. Bu kategoride zeki olanlar konuşurken farklı sözcükler kullanabilirler. Gazetelerdeki sözcük oyunları ve bulmacalara ilgi gösterirler. Kitaplarla dost olur, şarkı sözlerini kolay ezberlerler. Eğer sözel zekanızı geliştirmek istiyorsanız bu saydığım alanlara daha fazla ağırlık verebilirsiniz

Görsel / Uzamsal Zeka:

Beynimizin sağ lobu görsel, somut, dokunup hissedebileceği şeylerle ilgilenir. Bütünü oluşturmak için parçaları bir araya getirir. Bütünseldir. Sağ beyni daha çok çalışanların görsel zekasının sayısal zekasına göre daha baskın olduğu bilinir.  Resim, grafik, renkler ve yaratıcı öğelere ilgi duyanlar görsel açıdan zekidir. Puzzle yapmak, resim ve desen çalışmak bu zeka türünde gelişim sağlamanıza yardım edebilir.

Müzikal / Ritmik Zeka: 

Bu zeka türünde gelişmişseniz, doğal olarak müziğe ilgi duyarsınız. Bir şarkıda çalan enstrümanları ayırt edebilir ve ritmini yakalayabilirsiniz. Değişken şarkı ve müzik türleri ruh halinizi de farklı şekilde etkileyebilir. Çalan müziğe eşlik edip örneğin melodili ıslık çalabilirsiniz.

Kinestetik Zeka: 

Bedensel zeka türü de denen bu alanda zeki olanlar bedenlerini diğerlerine göre daha iyi kullanırlar. Spor ve dans alanlarında başarılı olabilirler. Denge hisleri gelişmiştir ve bedenlerini istedikleri yönde hareket ettirme yeteneğine sahiptirler.

Kişilerarası / Sosyal Zeka: 

Kişilerarası iletişimde pozitif sonuçlar alabiliyorsanız, empati duygularınız gelişmişse duygusal zeka açısından iyi durumdasınız demektir. Bu kategoride başarılı olanlar insanlarla tanışma, iletişim kurmada iyidirler. Aynı zamanda takım çalışmasına da yatkın olurlar. Liderlik yetenekleri ve başka insanların hislerini anlayabilme becerisi de bu zeka türüyle ilgilidir. Aynı zamanda kendi güçlü ve zayıf yönlerini tartabilme ve kendini tanıyabilme noktasında başarı gösterebilmek duygusal zekaya sahip kişiler için kolaydır. Duygusal açıdan zeki olan kişiler günlük tutma, şiir yazma gibi aktiviteler yapabilirler.

Doğasal Zeka:

Dünyaya ve doğanın işleyişine karşı çok duyarlı olan kişiler için söz edilen bir zeka türüdür. Bu kişiler açık havada daha rahat eder ve daha kolay düşünebilirler. Hayvanlara, bitkilere herkesten daha fazla ilgi gösterirler.

Listedeki zeka türlerinden güçlü olduklarınızda pratikler yaparak daha yüksek bir gelişmişlik düzeyine ulaşabilirsiniz. Zayıf olduğunuz zeka türleri üzerinde ise odaklanarak ve çalışarak rahatlıkla aşama kaydedebilirsiniz.

Şimdi size bir matematiksel zeka sorusu. Bakalım çözebilecek misiniz?“Bir futbol takımındaki 11 oyuncunun yaş ortalaması 22’dir. Bir oyuncu kırmızı kart görüp atılınca kalan 10 oyuncunun yaş ortalaması 21 oluyor. Kırmızı kart gören futbolcunun yaşı kaçtır?”

Hakkında Devrim Ersöz

İktisat alanındaki lisans ve yüksek lisans eğitimini takiben, profesyonel iş hayatına bilişim sektöründe adım atan Devrim Ersöz, 1997’de Doğan Hayat Sigorta A.Ş.’de (BNP Paribas Cardif Emeklilik) sigortacılık kariyerine başlangıç yaptı. 1998 yılında çalışmaya başladığı Commercial Union Hayat Sigorta’da (AvivaSA) aktif saha satışında görev aldıktan sonra en son Satış Müdürü olarak görev yapan Ersöz, 2003 yılında Sabancı Grubu Şirketi olan AK Emeklilik’e (AvivaSA) geçti. AK Emeklilik’te sırasıyla Eğitim ve Kalite Uygulamaları ile Satış Destek Uzmanlığı ve Pazarlama Bölümleri’nde yöneticilik yapan Devrim Ersöz, 2007-2009 yılları arasında İngiliz CPP Group Plc’nin kuruluşu olan CPP Türkiye’de Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. Ersöz 2009 yılında katıldığı ERGO Sigorta Grubunda ERGO Sigorta ve Emeklilik Satış Hizmetleri Şirketinde 2011 yılı sonuna kadar Sırasıyla Satış Destek Grup Müdürü ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak 300 kişilik bir organizasyonun yönetiminde bulundu. Uzmanlıkları arasında satış ve pazarlama yönetimi, eğitim, kişisel gelişim, stratejik planlama, iş geliştirme ve proje yönetimi bulunmaktadır. Profesyonel kariyeri süresince Sigorta Satış Ekipleri, Bireysel Emeklilik Aracıları, Satış Yöneticileri, Acenteler, Banka Şube Personeli, Çağrı Merkezi Çalışanları, Üniversiteler ve İş Dünyasından katılımcılar olmak üzere binlerce kişiye eğitim veren Ersöz, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Sigortacılık bölümünde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Devrim Ersöz halen yönetim danışmanlığı ve eğitmenlik yanında İstanbul Üniversitesinde misafir öğretim üyeliği yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Yetişkin Eğitimi üzerine eğitim alan Devrim Ersöz “Ezber Bozan Satış Teknikleri”, “Pembe Fil” ve “İtirazım var” isimli kitapların yazarıdır. INLPTA (International NLP Trainer’s Association) akreditasyonunda NLP pratisyenidir. American Society for Training & Development (ASTD) üyesi ve köşe yazarıdır.

İlginizi Çekebilir

Ben Neyzen Tevfik

Gerçek adı Tevfik Kolaylı ama herkesin bildiği adı Neyzen Tevfik, neyzen ve şair. Hazır cevaplılığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir