Meksika Chichen-Itza Piramidi

Meksika gezilecek, görülecek, yaşanacak çok şeyi olan bir ülke. Cenoteleri, piramitleri, colonial kentleri, festivalleri gece hayatı ve mutfağı ile beklentilerin ötesinde.

Piramitlere gelirsek, Maya ve Aztek piramitlerinin neredeyse tamamının mimarisi birbirinden farklı. Geziye başlamadan önce Tikal ve Chichen İtza en çok merak ettiğim piramitlerdi. Hayal kırıklığına uğratmadılar. Chichen İtza dünyanın yeni yedi harikasından biri.

Piramitin  dört merdiveni ve dokuz terası var. Maya inanışına göre göğün dokuz katını ve önemli dört noktasını sembolize etmekte ve  merdivenlerin basamak sayısı üçyüzaltmışbeş. Ekinoks zamanı güneş ışınları basamaklarda mucizevi olarak yılan görüntüsünü oluşturuyor.

Chichen Itzayı gezdikten sonra çok yakınında Cenote var. Cenote su dolu mağara anlamına geliyor. Rotanıza Cenote’yi de dahil edin. Pişman olmazsınız. Eğer zamanınız kısıtlıysa Cancun’da kalıp Merida, Chichen Itza ve Cenote’ yi bir günde dolaşabileceğiniz turlardan alabilirsiniz. Zaman sorununuz yoksa Merida da konaklamanızı öneririm.

chichen-itza-yucatan-mexico

Hakkında Saltuk Karahan

Doğa ve kültür sevdalısı bir gezgin. Bugüne kadar yetmişin üzerinde ülke de yüzlerce fotoğraf çekti. Tüm gezilerini kendi planlıyor. Bir çok dergide gezi yazıları ve fotoğrafları yayınlandı. Asıl mesleği inşaat mühendisi. Fotoğraf tutkusundan sonra dalış merakı ikinci sırada geliyor.

İlginizi Çekebilir

Burger King Sevgililer Günü Kampanyası

Dünya üzerindeki ürün ve hizmet satan paydaşların bir kısmının dörtgözle beklediği 14 Şubat Sevgililer Günü’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir