KOBİ’ler de Sosyal Medya Stratejileri

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin pazarlama faaliyetlerini yürütebilmesi için kısıtlı bütçelerini etkin stratejiler ile yapılandırması gereklidir. Artık günümüzde sosyal medya faaliyetleri de pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olarak yer almaktadır. Firmalar marka yaratmak, var olan markaların bilinirliğini artırmak ve marka iletişimini gerçekleştirmek gibi hedeflerini sıkı bir disiplin ile oluşturacakları pazarlama stratejileri ile gerçekleştirebilirler. Bu gibi çalışmaları yapmadıkları takdirde yoğun rekabet ortamında rakiplerinden geri kalmaları sürpriz olmayacaktır. Arzulanan faydanın yakalanabilmesi pazarlama stratejileri içinde dijital pazarlamaya da yer verilmesine bağlıdır. Geleneksel mecralarda yapılan kampanyalar başarısızlıkla sonuçlandığında sonuçları daha çok ekonomik olmaktadır. Oysa dijital mecralarda yapılan başarısız kampanyalar sosyal medya kanallarında insanlar tarafından paylaşıldıkça hızla yayılmakta ve işletmenin itibarına ciddi zararlar verebilmektedir. Diğer taraftan başarılı olarak kurgulanıp sosyal medyada yapılan kampanyalar da paylaşılıp hakkında konuşuldukça çok büyük etkilere sebep olmaktadır.

Yeni rekabet ortamı artık işletmeleri daha çok dijital ortamlarda geleneksel mecralara kıyasla daha düşük maliyetli iletişime yönlendirmektedir. Bu kapsamda işletmeler sosyal medya stratejilerini doğru kurguladıkları takdirde pazarlama stratejileri adına da önemli faydalar sağlayacaktır. Sözkonusu stratejiler oluşturulurken işletmelerin aşağıdaki noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

  • İşletme sosyal medya platformlarında olmaya hazır mıdır ?
  • İşletmenin hitap ettiği kitle sosyal medya da var olan, bu platformları kullanan kişiler midir ?
  • Hedef kitlenin en çok hangi sosyal platformları kullandığı bilgisi veya öngörüsü mevcut mudur?
  • İşletmenin sosyal medyada düzenleyeceği kampanya için yeterli bütçe ve zamanı var mıdır?

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir