Sosyal Medya Pazarlamasının İşletmelere Faydaları

Sosyal platformlar aracılığıyla planlanan pazarlama stratejilerinin bütününe sosyal medya pazarlaması adı verilmektedir. Sosyal medya pazarlama faaliyeti, işletmelerin müşterilerine sağladığı hizmetleri ve satışını yaptıkları ürünlerin tanıtımını sosyal ağları kullanarak gerçekleştirilmesi ile yapılmaktadır. Sosyal medya pazarlaması ile işletmelerin sağladığı faydalardan en önemlileri aşağıda belirtilmiştir.

  • Geleneksel medya olarak nitelendirilen TV, radyo, gazete ve dergi reklamları müşteriyi direk parayı cebinde taşıyanlar olarak bakarken, sosyal medya müşteriyi ürün ve hizmetler hakkında fikir beyan eden hatta fikir üreten ve tasarlayan iş ortağı olarak konumlandırmaktadır.
  • Sosyal medya platformları ile işletmeler hedefledikleri kitleye sosyal medya ağlarındaki mevcut veriler ışığında çok daha doğru şekilde yönlenmekte olup özellikle orta ve küçük ölçekli işletmeler halkla ilişkiler ve iletişim ajanslarına daha az bağımlı olmakta ve söz konusu pazarlama faaliyetlerine daha az kaynak ayırabilmektedirler.
  • İşletmeler geleneksel medya araçları ile genele hitap etmek zorunda kalırken sosyal medya platformları aracılığı ile daha kişiselleştirilmiş mesajlar verme imkanı elde etmektedirler.
  • Sosyal medya platformları, marka yönetimini geleneksel medyaya kıyasla daha zengin bir içerikle gerçekleştirmektedirler.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir