Jeff Bezos Yeniden Dünyanın En Zengini

Amazon’un kurucusu milyarder Jeff Bezos, yeniden dünyanın en zengini olarak Elon Musk‘ı tahtından etti. Bloomberg’in milyarderler endeksine göre son bir yılda 23 milyar dolar kazanan Bezos’un serveti 200 milyar dolara ulaştı. Musk ise bir yılda 31 milyar dolar kaybetti ve serveti 198 milyar dolara geriledi. Jeff Bezos daha önce 2017 ile 2021 yılları arasında da dünyanın en zengin milyarderiydi.

Bu değişimde, Amazon ve Tesla gibi dev şirketlerin hisse senedi performansları büyük rol oynadı. Amazon’un hisse fiyatı bu yıl yüzde 18’den fazla artarken Tesla’nınki yüzde 24 düştü. Bezos’un Amazon’daki hisseleri hala önemli bir paya sahip, özellikle bu ayın başlarında 8,5 milyar dolarlık Amazon hissesi satmasına rağmen, hala yüzde 9,56 hisseyle şirketin en büyük hissedarı konumunda.

Elon Musk’ın Tesla’daki hisseleri de oldukça etkileyici; şu anda yaklaşık olarak yüzde 20’lik bir hisseye sahip.

Listenin üçüncü sırasında, 197 milyar dolarlık serveti ile Fransız moda devi LVMH’nin patronu Bernard Arnault bulunuyor. Dördüncü sırada, 179 milyar dolarlık serveti ile Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg yer alırken, beşinci sırada, 150 milyar dolarlık serveti ile Bill Gates bulunuyor. Bu bilgiler, küresel ekonomik eğilimler ve şirket performansları hakkında önemli bir bakış sunuyor.

Jeff Bezos Kimdir ?

Bezos yukarda da belirtildiği gibi 1994 yılında Seattle’daki garajından e-ticaret devi Amazon’u kurdu. 2021’de CEO pozisyonundan ayrılarak yönetim kurulu başkanı oldu ve şu anda şirketin neredeyse %10’unu elinde bulunduruyor. 2019’da eşi MacKenzie ile 25 yıllık evliliklerinin sona ermesiyle birlikte, o dönemdeki %16’lık Amazon hissesinin çeyreğini ona devretti. Bezos, 2022’de kar amacı gütmeyen kuruluşlara 400 milyon dolar değerinde hisse bağışladı, ancak bu bağışların hangi kuruluşlara gittiği net değil. Washington Post ve roketler geliştiren bir havacılık şirketi olan Blue Origin’e sahip olan Bezos, Temmuz 2021’de bir roketle kısa süreliğine uzaya uçtu. Kasım 2022’de CNN’e verdiği bir röportajda, spesifik ayrıntıları açıklamadan, servetinin çoğunu yaşamı boyunca dağıtmayı planladığını söylemişti.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

YouTube’daki En Popüler Finans Kanalları

Kişisel finans, bireylerin mali durumlarını yönetme ve finansal hedeflerine ulaşma sürecidir. Doğru bir şekilde yönetildiğinde, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir