İnternetin Popüler Terimleri Için Türkçe Öneriler

3 Aralık 2019 tarihinde Türkiye Bilişim Derneği, Türk Dil Kurumu (TDK), İstanbul Okan Üniversitesi  ve İstanbul Gelişim Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen çalıştayda kırka yakın internet terimininin Türkçeleştirilmesi için karar çıktı.

Kendi alanlarında uzman akademisyenler, iletişimciler ve dil bilimcilerden oluşan altmışa yakın uzmanın bir araya gelmesiyle düzenlenen çalıştay sonucunda aşağıdaki internet terimleri için önerilen bazı alternatifler şu şekilde oldu;

  • Influencer: Deneyimleyici
  • Teaser: Meraklandırıcı video
  • Cyber Bot: Siber can
  • Re-Tweet (RT): Sektirme
  • Stalker: Sanal casusluk
  • Caption: Resim Altı
  • Diss atmak: Cevap yollamak
  • Binge Watch: Dizibitiren, Aralıksız İzlemek, Duraksız İzlemek
  • Caps: Yazılı Resim, Resim Yorum

Bu önerilerin resmiyet kazanması ve güncel olarak kullanımına dair herhangi bir netlik olmadığını da belirtelim. Kişisel düşüncem ise tüm dünyaca benimsenmiş terimlerin orjinal halleriyle kullanmaktan yana.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ben Neyzen Tevfik

Gerçek adı Tevfik Kolaylı ama herkesin bildiği adı Neyzen Tevfik, neyzen ve şair. Hazır cevaplılığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir