Tiger Woods’un Hatırlattıkları

5 Kasım 2013 tarihinde dünyanın 1 numaralı Golf Oyuncusu Tiger Woods, boğaziçi köprüsü üzerinde Asya’dan Avrupa tarihi bir vuruş gerçekleştirdi. On binlerce kişiye trafik çilesi çektirmesi nedeniyle çok sempatik gelmeyen bu aktivite bana başka bir hikayeyi ve kahramanını hatırlattı.

Tiger Woods

Ben Hogan (1912-1997) gelmiş geçmiş en iyi golfçülerden biri olarak görülen ABD’li oyuncudur. Golf kuramına yaptığı katkılar ve üstün vuruş becerisiyle tanınan Hogan’ın büyük turnuvalarda 9 birinciliği bulunmaktadır.

Küçük yaşta babasının intiharına tanıklık eden Hogan’ın yaşadığı sıkıntılı çocukluk dönemi nedeniyle geçimsiz ve huysuz biri olduğu söylenir.

Ders 1: 

Hakkınızda olumsuz konuşulsa da başarılarınızla hatırlanırsınız. Eğer hem başarılı hem sevilen bir kişiyseniz daha çok fanatiğiniz olur.

Ben Hogan 17 yaşında profesyonel golf oyuncu oldu. 2. Dünya savaşı nedeniyle bir süre ertelenen turnuvalardan sonra 1946’da tekrar golf oynamaya başladı. Bu tarihten 1949’a kadar toplam 37 kez oyun birinciliği elde etti.

Hogan ve karısı Valerie 1949 yılında otomobilleriyle bir otobüsle kafa kafaya çarpıştılar. Vücudundaki birçok kemiği kırılan Hogan’a doktorlar golf oynamak bir yana bir daha asla yürüyemeyeceğini söylediler.

Ben Hogan

İş ve sosyal hayatımızda pek çok hedefle karşı karşıya kalırız. Bunların bazıları kolayca başarılırken zorlu ve yoğun çaba isteyen işler de vardır. Bir hedefi başarmaya olan inancımız çevremizden gelen olumlu ve olumsuz tepkilere bağlı olarak değişir. Çoğu zaman ailemiz ve en yakın dostlarımız bile zorlu konularda cesaretimizi kırabilir. Yeni bir iş fikri bulsanız ilk söylenenler; yapamazsın, olmaz, batarsın, daha önce denendi, boş ver para ve zaman kaybedersin gibi caydırıcı sözler olur.

Bu noktada hedefimize olan inancımızı kaybetmemek çok önemlidir. Tarih yapılmaz deneni yapan, başarılması imkansız gibi görünen pek çok şeyi başaran kişilerle doludur.

Aşağıdaki internet fenomeni olmuş sözleri bir daha hatırlayalım

  • “Artık yeni hiçbir şey yok.İcat edilebilecek herşey icat edildi.“-Charles H. Duell – Amerikan Patent Dairesi Başkanı 1899
  • “Atlar her zaman kullanılacaktır.Otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir.“-  Henry Ford’un kredi talebi ekspertiz veren bir banka Müdürü 1903
  •  “Uçaklar hoş oyuncaklar.Ama askeri bir değerleri yok.“– Maresal Ferdinand Foch, I.Dünya Savaşı’nda Fransız Orduları Başkomutanı 1911
  •  “Televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir.İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemez.“-Daryik F. Zanuck – Twenty Century Fox’un başkanı 1944
  •  “Bilgisayarlar gelecekte belki sadece 1,5 ton ağırlığında olacaklar.“-Popular Mechanics Dergisi – 1949

Ben Hogan’a ne mi oldu? Bu huysuz adam hayranlarından gelen binlerce mektup ve telgrafla hızlıca iyileşti. Kazadan sadece 16 ay sonra şiddetli ağrılarına rağmen bir golf turnuvasına katıldı. 1950 Birleşik Devletler Açık turnuvasını kazandı. 1950 ‘den sonra 13 oyun daha kazanan Hogan, rekoru Tiger Woods tarafından 2000 yılında başarana kadar, bir yıl içinde 3 kez profesyonel oyun kazanan tek kişi oldu. 

Ders 2:

İnandığınız hiçbir konuda başkalarının cesaretinizi kırmasına izin vermeyin.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Devrim Ersöz

İktisat alanındaki lisans ve yüksek lisans eğitimini takiben, profesyonel iş hayatına bilişim sektöründe adım atan Devrim Ersöz, 1997’de Doğan Hayat Sigorta A.Ş.’de (BNP Paribas Cardif Emeklilik) sigortacılık kariyerine başlangıç yaptı. 1998 yılında çalışmaya başladığı Commercial Union Hayat Sigorta’da (AvivaSA) aktif saha satışında görev aldıktan sonra en son Satış Müdürü olarak görev yapan Ersöz, 2003 yılında Sabancı Grubu Şirketi olan AK Emeklilik’e (AvivaSA) geçti. AK Emeklilik’te sırasıyla Eğitim ve Kalite Uygulamaları ile Satış Destek Uzmanlığı ve Pazarlama Bölümleri’nde yöneticilik yapan Devrim Ersöz, 2007-2009 yılları arasında İngiliz CPP Group Plc’nin kuruluşu olan CPP Türkiye’de Pazarlama Müdürü olarak görev yaptı. Ersöz 2009 yılında katıldığı ERGO Sigorta Grubunda ERGO Sigorta ve Emeklilik Satış Hizmetleri Şirketinde 2011 yılı sonuna kadar Sırasıyla Satış Destek Grup Müdürü ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak 300 kişilik bir organizasyonun yönetiminde bulundu. Uzmanlıkları arasında satış ve pazarlama yönetimi, eğitim, kişisel gelişim, stratejik planlama, iş geliştirme ve proje yönetimi bulunmaktadır. Profesyonel kariyeri süresince Sigorta Satış Ekipleri, Bireysel Emeklilik Aracıları, Satış Yöneticileri, Acenteler, Banka Şube Personeli, Çağrı Merkezi Çalışanları, Üniversiteler ve İş Dünyasından katılımcılar olmak üzere binlerce kişiye eğitim veren Ersöz, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Sigortacılık bölümünde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Devrim Ersöz halen yönetim danışmanlığı ve eğitmenlik yanında İstanbul Üniversitesinde misafir öğretim üyeliği yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Yetişkin Eğitimi üzerine eğitim alan Devrim Ersöz “Ezber Bozan Satış Teknikleri”, “Pembe Fil” ve “İtirazım var” isimli kitapların yazarıdır. INLPTA (International NLP Trainer’s Association) akreditasyonunda NLP pratisyenidir. American Society for Training & Development (ASTD) üyesi ve köşe yazarıdır.

İlginizi Çekebilir

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu, Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük sporcular arasında yer almaktadır. Kendisine “Cep Herkülü” lakabı takılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir