Genç Satışçılara Klişe Tavsiyeler

Öncelikle vazgeçmeyin, hayallerinize sınır koymayın, inanın ve inancınızdan ödün vermeyin, inandığınızı karşıdakine hissettirin, amacınıza hedeflenin gibi her yerde yazan klişeleri söylemeyeceğim tabi. Çünkü bunların hepsi soyut kavramlar.
Gelelim daha net olanlarına;

  • Potansiyel müşteri segmentinizi  net belirleyin, müşterileriniz ve yaptıkları işler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın.
  • Görüşmeye gitmeden önce satışını yaptığınız ürün veya hizmet ile ilgili tüm bilgilerinizi revize edin ve görüşmeye giderken yanınıza tüm bilgilendirici materyalleri almayı unutmayın.
  • Müşteriden gelebilecek muhtemel tüm sorulara karşı hazırlıklı olun, alternatif cevaplar ve çözümler üretin.
  • Rakiplerinizi kötülemeyin ama ürününüzün piyasadaki üstünlüklerini net ortaya koyun.
  • Samimi ve esprili olun kendinize güvenin.
  • Görüşmeye mutlaka önce gidin ve profesyonel görünüşünüze önem verin.
  • Görüşmeden sonuç almadan kesinlikle ayrılmayın mutlaka bir sonuca bağlayın. Bir sonraki adımınızı netleştirmeden görüşmeden ayrılmayın.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-II

3. Krizdeki İnsanlara Yardım Etmek İçin Ortaya Çıkan Fırsatlar En iyi pazarlama şekli her zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir