Büyük Veri-Büyük Veri Analitiği Sanrıları

Günümüzde Bilişim Endüstrisi, Endüstri 4.0  yaklaşımı kavramının getirmiş olduğu konsept içerisinde büyük veri ve büyük veri analitiği üzerinde çalışmalar yapması doğrultusunda yönlendirilmiş durumda.

Gerek IoT ( Internet of Things ) verilerinin çok değerli olduğu şeklinde var olan bir inanışın, gerekse log tarzı veri setlerinin büyük anlamlar içerebileceği şeklinde yer alan varsayımların ciddi şekilde taraftar buluyor olması, söz konusu bu veri setleri üzerinde daimi olarak analitik uygulamalar geliştirilmesi yönünde geliştiriciler, veri bilimcileri üzerinde bir baskı oluşturulmakta. Peki gerçekten bu veri setleri gerçekten çok mu değerli?

Aslında her işletmenin ilk başta sorması gereken soru bu sanırım. Henüz birçok işletme elinde var olan erp-crm vb. veri setleri üzerinde klasik bir iş zekası/BI raporlaması bile yapamamaktayken, bu adımı atlayıp bir anda ileri seviyede analitik uygulamalar, makine öğrenmesini içeren uygulamalar/raporlar ile IoT tarzı veri setlerinin yorumlanmasına geçmek ne derece doğrudur?

Doğal olarak, bir işletme herhangi bir BI/iş zekası katmanı üzerinde geliştirme/yaratma yapmadan ileri analitik katmanlar oluşturabilir. Ancak bu veri setlerin herhangi bir entegrasyon sürecinden geçmeden, arzulanan analitik modeller nasıl olacaktır? Senaryolar, entegre olmayan veri setleri üzerinden analitik modeller geliştirmeyle ilgili çok fazladır. Şahsımca, kötü senaryolardan biri olarak ele alabileceğim, herhangi bir işletmenin elinde entegre bir veri katmanı olmadan (veri ambarı)  veri analitiği modellemeleri yapmaları şeklinde olabilir. Söz konusu bu veri modellemeleri için, minimum düzeyde istatistik/matematik alanlarında yüksek lisans eğitimi almış bir veri bilimi ekibi işletme içerisinde istihdam ediliyor olacak ve bu ekip IT birimlerinde çalışan veritabanı biriminden veri setleri talep edeceklerdir.

Bu durumu şöyle düşünmeye çalışalım, söz konusu entegre bir veri kaynağının olmaması, IT ekibinde yer alan veritabanı yöneticilerinin / geliştiricilerinin veri bilimi ekibi tarafından kendilerinden talep edilen veri setleri konusunda saçlarını başlarını yolmaya başlayacakları aşikardır. Bunun nedeni de gayet açıktır. Veritabanı yöneticileri / geliştiricileri, işletme içerisinde yer alan operasyonel sistemler üzerinden arzu edilen verileri tek tek alacaklar, bunları entegre edecekler ve sonrasında da bu veri setlerini veri bilimi ekibi ile paylaşacaklardır. Ve emin olun ki, böyle çalışmakta olan işletme sayısı bir hayli fazladır.

Halen ülkemizde ve belki de dünyada daha bir türlü olgunlaşmayan, hatta deyim yerindeyse daha yeni yürümeye başlayan bir bebek nidasında adımlarını atmaya çalışan büyük veri olgusunun, işletmelerin önüne “euraka” şeklinde bağırılıp çağırılarak konulması için sanırım tabiri caizse bir fırın ekmek yenmesi gerekmektedir.

Programming editor for CSS language

Hakkında Barkın Ünüulu

1984'ten beri gerçek bir metal dinleyicisi, Thrash, Speed Metal aşığı, evli ve mutlu, Peri'nin babası, RDBMS'ye ilgi duyan.

İlginizi Çekebilir

Mobil İletişim Tarihi

Mobil iletişim fikrinin ortaya çıkışı 2.Dünya Savaşı’nda kullanılan elde taşınabilen portatif telsiz ”walkie-talkie ” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir