Antik Dünya

Antik dünya ile ilgili hep Roma’nın yolları, savaş teknolojileri, Yunan’ın tanrıları anlatılır. Oysa o yolları yapanlar kölelerdi ve tanrılara tapanlar halktı. Tarihi kazananlar yazar evet ama tarih sadece imparatorlardan, sultanlardan ibaret olmasa gerek.

Antik Roma’da ve Yunan’da günlük hayat nasıldı, Acropolis’in yada Kolezyum’un uzaklarında neler oluyordu? Eşsiz heykellerin yanıbaşındaki insanlar pislik ve fakirlikle nasıl mücadele ediyordu? Yoksa adım başı bir filozofla mı karşılaşıyorlardı?

Antik Dünya


Genellikle yukarıdan aşağıya okuduğumuz tarihe, aşağıdan bakarak yaklaşılmış dolayısıyla alışılmışın dışında ama zevkli bir anlatı olmuş.
Domingo Yayınevinin Aklayakın serisinin üçüncü kitabının tercümesini Arzu Akgün yapmış. Okuduğum tercüme kitaplar içinde açık ara en akıcı ve anlaşılır olanı buydu sanırım. Böyle olunca kitabın tamamını su gibi içtim. Arzu Akgün’ün de burada en az yazar kadar takdir edilmesi gerekiyor. Ben teşekkür ediyorum.

Agatha Christie ‘nin unutulmaz eseri ” On Küçük Zenci ” ile ilgili yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Fatih Çavdar

1979 yılında Eskişehir’de doğdu, İstanbul’da yaşıyor. Çok uzun zamandır bir kamu kuruluşunda çalışıyor. Bir takım gereksiz okulları bitirdiği ancak hiçbir fayda görmediği söyleniyor. Kendisini en iyi tanımlayan kelimeleri Twitter profilinden alıyoruz. “İki kızın babası, bir güzelin kocası. Size göre uslanmaz muhalif, bana göre iyi bir arabulucu. Kendime okur, kendime yazarım. Sorarsanız anlatırım, anlatırsanız dinlerim. İstanbul'dayım ES ES'liyim”

İlginizi Çekebilir

On Küçük Zenci

Son zamanlarda daha önce okumadığım türleri denemeye çalışıyorum. Polisiye de bunlardan biri. Daha önce tercih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir