2018 FIFA Dünya Kupası Ardından

Bilindiği üzere önümüzdeki yıl Rusya’nın 11 farklı kentinde düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası finallerine katılım için eleme maçları sona erdi. Kasım ayında oynanacak olan play-off maçları ile Avrupa kıtasından  finallere katılacak olan takımların hepsi belli olacak. Biz ise en son 2002 yılında katılarak dünya üçüncüsü olduğumuz dünya kupası finallerine, 2018 yılında da katılma hakkı elde edemeyerek son üç turnuva da olduğu gibi yine evlerimizden takip edeceğiz. Umutlar artık 2022 yılında diyelim ve  elemeler sonucunda ortaya çıkan bazı istatistikler ile önceki dünya kupalarına ait bazı bilgileri aşağıda paylaşalım.

Finallerin en golcü takımı 20 maçta 48 gol sevinci yaşayan Avustralya oldu. Avustralya Milli Takımı kadrosunda Bursasporlu Aziz Behich (27), Gençlerbirliği’nden tanıdığımız halen  Aston Villa’da top koşturan ( klişe tanımlama !!! ) Mile Jedinak (33)  ve Everton’da uzun yıllar forma giymiş  kariyerine Çin’nin Shangai Greenland FC takımında devam eden Tim Cahill (37) bulunmaktadır.

Bayern Münih’in golcüsü Robert Lewandovski (29), 16 gol ile bir Dünya Kupası Avrupa Eleme Turu’nda en çok gol atan oyuncu olarak tarihe geçti. Varşova doğumlu Lewandovski’nin Polonya Milli Takımı’nın dünya kupası finallerine sekizinci defa katılma hakkı kazanmasındaki rolü tartışılmaz. Polonya, 1974 ve 1982 finallerinde iki defa dünya üçüncüsü olarak tarihteki yerini almıştır.

1974 Dünya Kupası’ndan söz etmişken  bu kupanın bizler için anlamı çok daha farklıdır. Bunun nedeni ise ilk defa bir Türk hakeminin ( Doğan Babacan ) dünya kupası finallerinde maç yönetmiş olmasıdır. Bununla birlikte ilk defa bir dünya kupası maçında kırmızı kartı ( Dünya kupalarında kırmızı kart uygulaması 1970 Dünya Kupası ile başlamış olup o yıl hakemler kırmızı kart göstermemişlerdi. ) Doğan Babacan (87), Batı Almanya-Şili maçında Şilili futbolcu Carlos Caszely (67) ‘ye göstermiştir.

Polonya’nın dünya üçüncüsü olduğu ikinci turnuva olan 1982 Dünya Kupası’nda da Polonya Milli Takımı yarı finalde İtalya Milli takımı’na Paola Rossi (61) ‘nin attığı goller ile 2-0 yenilmiş. 1982 Dünya Kupası, Paola Rossi’nin 6 golle gol kralı olarak İtalya’yı şampiyonluğa götürdüğü turnuva olarak hafızalardaki yerini almıştır.

Gollerden söz etmişken, 2018 FIFA Dünya Kupası elemelerinde Messi’nin 7 gol,  Ronaldo’nun 15 gol ve Neymar’ın da 6 gol attığını da belirtelim.

 

 

 

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu, Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük sporcular arasında yer almaktadır. Kendisine “Cep Herkülü” lakabı takılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir