2017 Sosyal Medya Trendleri

Günümüzde sosyal medya en hızlı değişen endüstri koludur. Geniş kitlelere çok çabuk yayılması ve paylaşılan içeriklerin hızla tüketilmesi bu değişimin başlıca sebepleri arasındadır. Bu kapsamda sosyal medya trendleri de sürekli değişim ve gelişim içerisindedir. 2017 yılının ilk çeyreğini gözlemlediğimizde öncelikle sosyal medya platformlarının mesajlaşma uygulmalarının insanlar arasında çok yoğun olarak kulllanıldığını görüyoruz. Sosyal medyanın mobil dünya ile içiçe olması sebebiyle mobil platformların da geliştirdiği mesajlaşma uygulmaları oldukça popüler ve yoğun kullanılmaktadır. Bu yılın mesajlaşma trendi, mobile telefon mesajlarından çok sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılıyor ve artarak devam edeceği görülüyor.

Diğer taraftan işletmeler, sosyal mesajlaşma platformlarındaki muazzam kitleden oldukça fazla yararlanıyorlar. Örneğin, Facebook’ta bir reklamı tıklayıp doğrudan markayla bir sohbet penceresi açılmasıyla direkt olarak müşteri ile iletişime geçebilmekteler. Bu avantaj sosyal medya iletişiminin ne kadar değerli bir fırsat olduğunu gösteriyor. Daha fazla marka normal sosyal ağlara kıyasla sosyal mesajlaşmanın değerini anlamaya başladıkça, orada daha fazla bulunmaya gayret edeceklerdir.

Sosyal medyada özgün içerik kullanımı özellikle canlı video paylaşımı, içeriği gerçek zamanlı olarak sunarak sosyal medyayı bir üst düzeye taşıyor. Canlı akışlı video ilk olarak Twitter’un Periscope’u ( Periscope ülkemizde Scope adıyla faaliyetine devam etmektedir.) tarafından popüler hale getirildi. Son dönem de Facebook Live başlatıldı daha sonra da Instagram Live hayata geçti.

Sosyal videolar, diğer herhangi bir içerik biçiminden çok daha fazla etkileşime sahip hatta haber kaynakları artık Facebook Live videolarından alıntılar yapmaya başladılar. Canlı video sayesinde medya dünyası değişti. Sosyal medya, canlı, otantik içerik ile yükselişini artırıyor ve 2017’de bu yükseliş devam edecek.

2017 sosyal medya trenlerinden bir tanesi de arttırılmış gerçeklik olacak. Snapchat, arttırılmış gerçeklik fikrini toplumsal alana taşımıştı. Pokémon Go (tartışmasız bir sosyal medya uygulaması) onu 2016’da bir sansasyon haline getirdi. Dolayısıyla, diğer sosyal platformların 2017’de birçok sosyal medya platformu bu trendi takip edecek. Mark Zuckerberg, Facebook’un zaten artırılmış gerçeklerle denediğini doğruladı ve bununla da kalmayıp geçen sene, canlı video yayınları için canlı bir filtre ve selfie uygulaması olan Masquerade’yi satın aldı. Snapchat, gökkuşağına ilk filtrenizi verdikten sonra uzunca bir yol kat etti fakat 2017’de konsepti genişletmek için hala çok potansiyel kullanıcı adayı mevcut. Ve tıpkı canlı video gibi, genişletilmiş gerçeklik, markaların kendi izleyicileriyle paylaşarak paylaşmalarına yeni fırsatlar yaratabilirler .

Son olarak 2017’de popüler olması beklenen trendlerden chatbot’u kısaca anlatmak istiyorum. Chatbot, kısaca ”chat” ve ”robot” kelimeleri ile oluşturulmuş algoritma bazlı bir yazılımdır. Bu yazılım ile mesajlaşma uygulaması aracılığıyla chatbot, sorduğunuz çeşitli sorulara cevap verebiliyor. Facebook, chatbotları Facebook Messenger’a entegre etmişti artık işletmeler onları müşterilerle iletişim kurmak için kullanıyorlar. Chatbot’lar, işletmelerin, yorum ve sorularına hızlı bir şekilde yanıt vererek müşteri hizmetlerini iyileştirmesine zaten yardımcı oluyorlardı fakat 2017’de daha popüler hale gelmesini bekleyebilirsiniz.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir