Jordan’ın Şampiyonluk Ayakkabıları 8 Milyon Dolara Satıldı

Dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Sotheby’s tarafından açıklanan bilgilere göre, Chicago Bulls ve süperstar Michael Jordan‘ın altı NBA şampiyonluğunu kazandığı dönemde giydiği spor ayakkabı koleksiyonu, açık artırmada 8 milyon dolarla satılarak giyilmiş ayakkabılar için yeni bir rekor kırdı.

1991, 1992, 1993, 1996, 1997 ve 1998 şampiyonluk serisinin son maçlarından birer çift olan altı Air Jordan ayakkabısı, Cuma günü satıldı. Sotheby’s bu koleksiyona “Hanedan Koleksiyonu” adını verdi.

Sotheby’s, alıcının kimliğini açıklamadı ve satıcıyı yalnızca bunları uzun süredir Bulls yöneticisinden alan “özel bir Amerikalı koleksiyoncu” olarak tanımladı.

Sotheby’s’e göre Jordan, ilk kez 1991’deki şampiyonluk maçının ardından yöneticiye spor ayakkabı verdi ve daha sonra da bu geleneği sürdürdü. Açık artırmada Jordan’ın 1992, 1993, 1996 ve 1998’deki galibiyetlerini kutlarken tek ayakkabı giydiği fotoğraflar yer aldı.

Jordan, beş kez ligin MVP’si ve iki kez Olimpiyat altın madalyalı bir efsane olarak basketbol dünyasında yer aldı. Ayrıca, Nike ile iş birliği yaparak 1980’lerin ortalarında Air Jordans’ı yaratmasıyla atletik ayakkabı endüstrisini sarsarak spor ayakkabı kültürünü güçlendirdi.

1998 NBA Finalleri’nin ikinci maçında giydiği çift Air Jordans, geçen Nisan ayında Sotheby’s tarafından 2.2 milyon dolarla satılarak spor ayakkabıları için bir çift rekora imza attı. Sotheby’s’e göre, Jordan’a ait herhangi bir hatıra için en yüksek müzayede fiyatı, 2022’de satılan serinin ilk maçındaki forması için 10.1 milyon dolar oldu.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Şampiyonlar Ligi’nde Finaldaki Türk Futbolcular

Bu yazımızın konusu Şampiyonlar Ligi‘nde final heyecanını yaşayan Türk futbolcuları. Fakat öncelikle şampiyonlar ligi ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir