İngiltere’de Emlak Yönetimi Nedir?

Emlak yönetimi, binaların güvenli ve iyi bir şekilde bakımının yapılmasını içerir. Bir emlak yöneticisi, mülk sahibi ile mülkün kiracısı arasında bir aracı olarak görev yapar ve her iki tarafın da mülk ve günlük işleyişinden memnun olduğundan ve kira sözleşmeleri altındaki yükümlülüklerin yerine getirildiğinden emin olur.

Emlak yöneticileri kimlerdir?

Emlak yöneticileri, İngiltere’deki her türlü mülkte faaliyet gösterir – özel kiralık sektör (PRS) ve öğrenci konaklaması gibi konut mülklerinden, ofisler, alışveriş merkezleri ve cadde mağazaları gibi ticari gayrimenkullere kadar. Ayrıca, kamu, özel ve sosyal sektörlerde de faaliyet gösterirler.

Genellikle, mülk sahipleri adına veya onlar için çalışırlar, ancak perakendeciler veya konaklama işletmeleri gibi büyük mülk portföylerine sahip olan birçok kiracı işletmesinde yerleşik emlak uzmanlığı bulunur. Bir emlak sahibi işletmesi tarafından doğrudan istihdam edilebilirler, ancak genellikle belirli bir şehre veya şehre hizmet veren küçük ajanslardan, büyük çok uluslu kuruluşlara kadar çeşitlilik gösteren uzman bir emlak yönetimi hizmeti sağlayıcısı adına çalışırlar.

Pratikte emlak yönetimi neleri kapsar?

Emlak yönetimi hizmetleri, mülkün ölçeği ve türüne bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle aşağıdakileri içerebilir:

  • Mülkün hesaplarını ve finansal işlerini yönetme, depozito, kira ve hizmet bedeli tahsilatı dahil.
  • Güvenlik, misafir girişi, posta alımı ve diğer teslimatların kabul edilmesi de dahil olmak üzere resepsiyon/hizmetli hizmetleri sağlama.
  • Sağlık ve güvenlik düzenlemelerine uyumu sağlamak için düzenli olarak mülk denetimleri yapma ve kiracıların bakım taleplerini yerine getirme.
  • Koridorlar, bahçeler, spor salonları, oturma odaları, bisiklet depolama alanları ve otopark gibi ortak kullanım alanlarını işletme, bakımını yapma ve temizlik.
  • Emlak yönetimi hizmetleri bazen kira sözleşmelerinin yönetimi, kayıt tutma, mülklerin reklamı ve kiracıların elemesi gibi işleri de içerebilir – ancak çoğu durumda bunlar kiralama ajanslarının belirlenmiş rolüdür. Bir mülk kiralandığında, emlak yöneticisi ile iletişim noktası haline gelir.

Neden bir emlak yöneticisi ile çalışmalıyım?

Özellikle büyük veya birden fazla mülkün yönetimi, zaman, kaynak ve profesyonellik gerektirir. Emlak yöneticileri, sağlık ve güvenlik, emlak hukuku, muhasebe, müşteri hizmetleri ve iletişim dahil olmak üzere emlak yönetiminin tüm yönlerinde bilgi sahibidir. Emlak yöneticileri ayrıca, önleyici bakımı kolaylaştırma ve genel bakımı koordine etme yoluyla mülkün değerini korumaya veya artırmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca, emlak yöneticileri mülk sahiplerine para tasarrufu sağlayabilecek ve mülkleri daha verimli bir şekilde işletmelerine yardımcı olabilecek bir dizi ek hizmet sunar, bunlar arasında:

Akıllı binalar – IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojisini kullanarak güvenlik, bakım izleme, aydınlatma ve sıcaklık kontrolü gibi bir mülkün çeşitli yönlerini daha iyi yönetmek. Bu gelişmiş izleme, önemli enerji verimliliği tasarrufları sağlayabilir ve mülk sahipleri ve kiracıları için tasarruf sağlayan önleyici bakımı vurgulayabilir.

Bina verileri ve içgörüleri – gelişmiş veri ve izleme ayrıca mülk işletmeleri hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir, bu da farklı binaları karşılaştırmak ve maliyet etkin yükseltmelere yatırım yapmak için mülk sahiplerinin kararlarını bilgilendirebilir ve gelecekteki yatırımlarına yön verebilir.

” İngiltere’de Emlak Yatırımları ” konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Bankalar Üretken Yapay Zekayı Nasıl Kullanabilir?

Günümüz piyasaları, ekonomik krizler ve artan düzenleme gereksinimleriyle karakterize edilirken, bankacılık sektörü üretken yapay zekayı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir