Elon Musk Ukrayna Krizine Nasıl Müdahale Ediyor?

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Ukrayna başbakan yardımcısının talebine doğrudan yanıt verdi.

26 Şubat Cumartesi günü, Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov’un, SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk‘a ülkelerine Starlink istasyonları sağlaması için ricasının ardından Musk, SpaceX’in Starlink hizmetinin Ukrayna’da aktif olduğunu tweetledi.

Musk’ın attığı tweet ;

“Starlink hizmeti artık Ukrayna’da aktif. Yolda daha fazla terminal var”

Rusya’nın işgali, özellikle ülkenin güney ve doğu bölgeleri gibi yoğun çatışmaların yaşandığı bölgelerde, Ukrayna’nın internet bağlantısını önemli ölçüde etkiledi. İnternet izleme kuruluşu NetBlocks, Reuters’e verdiği demeçte, Ukrayna’nın ana internet sağlayıcısına olan bağlantının geçen cuma sabahı daha yüksek seviyelere dönmeden önce normal seviyelerin %20’sinin altına düştüğünü söyledi.

Bununla birlikte, internet, Ukrayna’nın sınırlarının ötesindeki insanlarla bağlantı kurması için çok önemli bir araç. Sıradan insanlar ülkede meydana gelen olayları bildirmek için TikTok gibi sosyal medya platformlarını kullanırken, Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky gibi hükümet yetkililerinin konuşmaları da viral hale geldi. Zelensky’nin aşağıda paylaştığımız, Rus halkına hitap ettiği konuşması twitter üzerinden an itibariyle 20 milyondan fazla görüntüleme alırken Youtube üzerinden de milyonlarca kişiye ulaştı.

Ukrayna henüz ülke çapında bir elektrik kesintisi yaşamadı, ancak devam eden çatışmalar potansiyel internet kesintileri endişesini beraberinde getiriyor.

Fedorov’un 28 Şubat Pazartesi akşamı attığı tweet mesajında, SpaceX CEO’sunun Starlink terminalleri gönderme sözünü tuttuğuna dair fotoğraflı kanıtlar yer aldı. Elan Musk’ta mesajı “Hoş geldiniz,” diye yanıtladı.

Elon Musk, terminalleri Ukrayna’ya nasıl sokabildiğini veya Starlink terminallerinin ne kadar hızlı faaliyete geçeceğini paylaşmadı. SpaceNews ile yaptığı röportajda da, “Keşke daha fazlasını söyleyebilseydim” şeklinde bir beyanda bulundu.

Uydu interneti sistemi projesi Starlink’in Ukrayna’da kullanıma açıldıktan sonra Ukrayna’da internet hızı 136 Mbps olarak ölçüldü.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir