Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

Özellikle öğrencilik zamanlarında sınav dönemi haricinde pek fazla gidilmeyen kütüphaneler aslında insanlara huzur veren dingin ortamlardır. Bu yazımda dünyanın mimari tasarım açısından en güzel kütüphanelerinden bazılarını bir araya getirdim.

Morgan Kütüphanesi ve Müzesi, New York, ABD

New York’ta Manhattan’ın Murray Hill mahallesinde bulunan bir müze ve araştırma kütüphanesidir. Efsanevi bankacı J. P. Morgan‘ın biriktirdiği, dünyanın en iyi nadir el yazmaları, çizimler, baskılar, kitaplar ve cilt koleksiyonlarından bir kısmı burada sergilenmektedir.

New York Halk Kütüphanesi, New York, ABD

1895 yılında kurulmuştur. ABD’nin en büyük üçüncü halk kütüphanesidir. Pulitzer ödüllü Amerikalı tarihçi ve yazar David McCullough, kütüphaneyi ABD’nin en önemli 5 kütüphanesinden biri olarak gösterir.

Strahov Kütüphanesi, Prag, Çekya

Strahov Manastırı’nın içinde yer almaktadır. Barok Tarzı tavan freskleriyle harika bir mimariye sahiptir. İki büyük salona sahip olan kütüphane bünyesinde 130.000 ’in üzerinde eser bulundurmaktadır. Kütüphanenin en eski kitabı 9. yüzyılda yazılmış olan Strahov incilidir.

Eski Dünya Hendrik Vicdan Kütüphanesi, Anvers, Belçika

Kütüphane, Felemenk yazar Hendrik Conscience’ın adını taşımaktadır. Hollanda edebiyatı ve Flaman Bölgesi’nin kültürel tarihi hakkında muhteşem kitap koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Real Gabinete Library, Rio De Janeiro, Brezilya

Kütüphane, Brezilya’nın bağımsızlığından yaklaşık on yıl sonra, 1837’de kuruldu. Önde gelen Portekizli bir grup vatandaş, yeni gelen Portekizli göçmenlerin kültürel düzeyini yükseltebilecek bir kütüphaneye yatırım yapmaya karar verdi. Fikir kısa sürede başarılı oldu ve birkaç yıl içinde koleksiyon yaklaşık 30.000 cilt topladı ve hızla ülkenin en önemli kütüphanelerinden biri haline geldi.

Avusturya Ulusal Kütüphanesi, Viyana, Avusturya

Avusturya Mill, Kütüphanesi, Avusturya’nın Viyana kentinde 1368 yılında kurulan ve ve Hofburg İmparatorluk Sarayı içerisinde bulunan millî kütüphane. Günümüzde arşivinde yaklaşık 7,5 milyon eser bulundurmaktadır.

Victoria Eyalet Kütüphanesi, Melbourne, Avustralya

Avustralya’nın Victoria eyaletinin eyalet kütüphanesidir. Melbourne’de bulunan, 1854 yılında Melbourne Halk Kütüphanesi olarak kurulmuştur. bu Avustralya’nın en eski halk kütüphanesidir.

Rijksmuseum Araştırma Kütüphanesi, Amsterdam, Hollanda

Hollanda’daki en büyük kamu sanat tarihi araştırma kütüphanesidir. Kütüphane, Amsterdam’daki Rijksmuseum’un bir parçasıdır.

Boston Halk Kütüphanesi, Boston, ABD

ABD’nin Boston kentinde 1848 yılında kurulmuş olan kütüphanedir. ABD’nin en büyük ikinci kütüphanesidir.

Biblioteca Joanina, Coimbra, Portugal

Biblioteca Joanina, Avrupa’nın en zengin Barok kütüphanelerinden biri olarak kabul edilir. 1717 ve 1728 yılları arasında inşa edilmiştir. Coimbra Üniversitesi’nin en merkezi kısmı olan Paço das Escolas’ta yer almaktadır. Yapı, 1800 öncesine ait 300.000’den fazla ciltlik bir koleksiyon ve büyük bir Eski Ahit koleksiyonu ile üniversite kütüphanesini barındıracak şekilde inşa edilmiştir.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Atatürk’ün Hayatındaki Diğer 10 Kasımlar

Bugün cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yıldönümü. Atamızı rahmet, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir