Sosyal Medyanın Yeni Merakı Clubhouse

Son bir yılda hayatımıza kabus gibi çöken pandemi gerçeğine paralel olarak yaklaşık son on senedir vaktimizin bir bölümünü bloke eden sosyal medya artık evlere kapanmak zorunda olduğumuz bu zaman diliminde bizleri kendine daha fazla bağladı.

Bu süreçte hayatımıza yeni bir sosyal medya platformu daha dahil oldu. Hatta oldukça hızlı bir şekilde epey de başarılı olarak. Evet bahsettiğim uygulama Clubhouse . Clubhouse sesli bir sohbet uygulaması. Kurucuları Andrew Childs ve Kurt Schrader. Analiz ve veri üzerine faaliyet gösteren App Annie şirketine göre dünya genelinde 8 milyondan fazla kişi tarafından Clubhouse uygulaması telefonlara indirildi. An itibariyle uygulama sadece İOS işletim sisteminde mevcut fakat Android işletim sistemi için de uygulamanın geliştirildiği duyuruldu.

Bir gerçek var ki son birkaç ayda, uygulamanın kullanıcıları arkadaşlarına davetiye gönderdikçe Clubhouse uygulaması dikkat çekici bir büyüme yaşadı. Araştırma sonuçlarında da bu durum görülüyor.

Doğal olarak uygulamanın sağladığı başarı, diğer teknoloji devlerinin de benzerlerini çıkarmasına neden oldu. Hatta Facebook’un, Clubhouse benzeri, adını açıklamadıkları bir uygulama üzerinde çalıştığı haberi New York Times’da haber oldu. Twitter da Spaces adlı benzer uygulamayı beta sürümünü test ettiğini duyurmuştu. Ayrıca Yalla, Dizhua ve Tiya gibi rakip uygulamalar da globalde bulunmakta.

Görülüyor ki bu senenin sosyal medya platformlarında trend, sesli mesaj temelli bu uygulamalar olacak.

Son olarak, Clubhouse uygulamasının şu anda ücretsiz ve reklamsız olarak kullanıldığını da belirtelim.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Atatürk’ün Hayatındaki Diğer 10 Kasımlar

Bugün cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yıldönümü. Atamızı rahmet, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir