Ali Sami Yen

“Amacımız İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak, Türk olmayan takımları yenmek.”

Ali Sami Yen, bu sözü 1905 yılının ekim ayında söylediğinde kuracağı takımın birgün Avrupa’nın önde gelen klüplerini dize getirerek ülke tarihinin futbol adına Avrupa’da alacağı en büyük başarıya imza atacağını tahmin edebilir miydi acaba?

Galatasaray Lisesi’nde okurken okulun beşinci sınıfında edebiyat öğretmeni Mehmet Ata Bey’in dersi sırasında birkaç arkadaşıyla başbaşa vererek Galatasaray’da bir futbol kulübü kurmaya karar vermişti. Takvim yaprakları 01.10.1905 tarihini gösteriyordu. Klübün adının Gloria (Zafer) ya da Audace(Cesaret) olması yönünde fikirler beyan edilmesine rağmen ilerleyen yıllarda milyonları peşinde koşturacak takımın adının Galatasaray olması üzerinde anlaşmaya varılmıştı.

Ali Sami Yen anılarında yaşadıkları zorlukları anlatan şu ifadelere yer veriyordu;

” Ben Reisliği topu yağlayıp şişirmekle almıştım. Topumuza evladım gibi bakardım. Zaten varımız yoğumuz da toptu. Mektebe gelirken, domuz sokağından geçer, domuz yağı alırdım. Topu onunla yağlar, şişirirdim; yamasını yeni pabucumdan kesmiştim. Bunu gören arkadaşlar, bana hepimizden fazla paye vermişlerdi. Yani o zaman Reisliğe ve diğer vazifelere payeyi, en çok çalışan kazanırdı. Cevdet de ikinci Reisliği formaları yıkadığı için almıştı. ” Günümüz futbol dünyasının yönetici profillerine baktığımızda yönetici olmak için maddi güçten çok emek vermek gibi bir kavramın olduğuna genelde şahit olamıyoruz. Bu kapsamda Beşiktaş klubünün merhum efsane başkanı Süleyman Seba’yı da anmak isterim.

Takımın ilk renkleri kırmızı beyazdı. Daha sonra sarı kırmızıya değişen renklerin hikayesini Sami Yen şöyle anlatır ;

”Birçok yerleri dolaştıktan sonra, nihayet Bahçekapı’daki Şişman Yanko’nun dükkanına gidilerek orada zarif iki yünlü kumaşa tesadüf ettik. Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı. Tezgahtar, mahirane bir el hareketi ile kumaşların dalgalarını birleştirdi. Bir saka kuşunun başı ile kanadının yarattığı renk güzelliğine benzer bir parlaklık hasıl oldu. Ateşin içindeki renk oyunlarını görür gibi olmuştuk. Sarı-Kırmızı alevinin takımımız üstünde parıldamasını tasavvur ediyor ve bizi derhal galibiyetten galibiyete götüreceğini tahayyül ediyorduk. Nitekim de öyle oldu.” Buna karşılık kuruculardan Bekir Sıtkı, söz konusu renklerin Gül Baba’nın II. Beyazıd’a verdiği sarı ve kırmızı güllerden esinlendiğini ileri sürer. ”

Bugün 20.Mayıs Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen’nin doğum günü. Türk futbol tarihinin kilometre taşları  Ali Sami Yen ve diğer klüplerimizin kurucularını saygı ile anarken artık bir endüstri haline gelen futbolu yöneten yönetcilerin, Ali Sami Yen ve çağdaşlarının vizyonundan futbola bakabilmelerini diliyorum.

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yok Artık LeBron James

Şüphesiz LeBron James NBA tarihinin en büyük oyuncularından biridir. Yetenekleri, hakimiyeti ve sahada ki etkisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir