Youtube’un Popüler Müzik Kanalları

Socialblade.com’a göre YouTube da en çok takip edilen müzik kanallarını incelediğimizde ilk sırada karşımıza 1984 yılında kurulmuş olan Hintli müzik şirketi T-Series çıkıyor. Hindistan’nın en büyük müzik şirketi olan T-Series’in YouTube platformunda 66 milyon takipçisi var.

İkinci sırada bir Brezilya şirketi olan Kondzilla’nın YouTube kanalını görüyoruz. KondZilla, Brezilya müziği ve çevre kültürünün en büyük kanalı olup  41  milyondan fazla abonesi mevcut.
KondZilla bir holding şirketi. KondZilla Filmes (içerik yapımcısı ve video klip), KondZilla Records (plak şirketi), KondZilla Wear (giyim ve aksesuar serisi) ve KondZilla.com haber portalı bu holdinge bağlı olan şirketler.

Üçüncü sırada 35 milyon takipçi ile Ed Sheeran geliyor. Asıl adı Edward Christopher, 1991 yılında İngiltere’de doğdu. Müzik hayatına 2005 yılında başladı. 2008 itibariyle Londra’ya taşınması ona şöhretin kapılarını açtı diyebiliriz. Bir sene içerisinde üçyüz civarında konser verdi.

Spotify müzik platformunda 2017 yılında dünyada en çok dinlenen sanatçı kendisi. Türkiye’de de Sezen Aksu’dan sonra en çok dinlenen.

2017 yılında yayınladığı kariyerinin üçüncü albümü  ”  ÷ (Divide) ” ise dünya genelinde 3,1 milyar dinlenme oranı ile yılın albümü oldu.

Spotify’da bugüne kadar en çok dinlenen şarkının sahibi de Ed Sheeran. ‘Shape of You’ şarkısı 1,4 milyarı geçen dinlenme oranı ile bu ünvanın sahibi oldu. Dahası da var. 60. Grammy Müzik Ödülleri’nde, En İyi Pop Solo Performansı ve En İyi Pop Vokal Albümü ödülleri de Sheeran’a gidiyor.

Henüz 27 yaşında ve gidecek daha çok yolu var gibi gözükmekte…

Dördüncü sırada dünya müzik piyasasında son yılların en çok konuşulan ismi Justin Bieber’in YouTube kanalı var takipçi sayısı 34 milyon kişi ve ardından 33.500.000 takipçi ile Rap’in  kilometretaşı Marshall Bruce Mathers yani Eminem’in YouTube kanalı geliyor. Katthy Pery, Taylor Swift, One Direction takipçi sayısı 30 milyon olan diğer sanatçıların kanalları.

Türkiye’nin en çok takip edilen müzik kanalı ise NetD Müzik.  NetD platformuna bağlı olan NetD Müzik , DTV Haber ve Görsel Yayıncılık A.Ş. bünyesinde bulunmaktadır. 2014 yılında kurulan kanal,  51 yapım firmasına ait şarkıların dijital yayın haklarını elinde tutmaktadır.

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Trendleri

Corona virüsü sebebiyle neredeyse birçok ülkede insanların büyük bir kısmı evlerine kapanmış durumda. Böyle olunca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir