Spotify Yıl Özeti 2023: Türkiye’nin Müzik Haritası

Spotify, 2023 yılında dünya genelinde 574 milyondan fazla kullanıcının tercihlerini gün yüzüne çıkaran yıl özetini yayınladı! İşte bu yılın müzik dünyasında zirvede olan sanatçılar, şarkılar ve albümler :

Semicenk Türkiye’nin Zirvesinde!

2023’te Spotify’da en çok dinlenen sanatçı unvanını koruyan Semicenk sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda global müzik sahnesinin de zirvesinde.

Gerçek adı Cenk Baş olan müzisyen, 14 Nisan 1998 tarihinde Ordu’da dünyaya gözlerini açtı. Müzik kariyerine O Ses Türkiye’de yarışmacı olarak katılarak başlayan genç sanatçı, Hadise’nin ekibinde yer alarak dikkatleri üzerine çekti. İlk olarak ‘Yüzü Tanıdık Değil’ ve ‘Kalbim Usandı’ gibi parçalarla müzik dünyasına adım attı.

2021 yılı Aralık ayında yayımladığı ‘Düşer Aklıma’ isimli teklisiyle geniş kitlelere ulaşan sanatçı, bu parça ile büyük beğeni topladı. Şarkısı, çıkışından sadece 2 yıl sonra 100 milyondan fazla dinlenme sayısına ulaşarak müzik listelerinde üst sıralara yükseldi.

Semicenk, aynı dönemde Funda Arar ile gerçekleştirdiği ‘Al Sevgilim’ düetiyle müzikseverlerle buluştu. ‘Düşer Aklıma’ ve ‘Al Sevgilim’ parçaları, Spotify’da aylık 1 milyondan fazla dinleyici tarafından takip edildi.

Kariyerinde Funda Arar, Mustafa Ceceli, Reynmen ve Ziynet Sali gibi tanınmış sanatçılarla iş birlikleri yapan Semicenk, 2022 yılında ‘Aşırı Doz’ adını taşıyan EP albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Müzik dünyasındaki başarıları ve geniş dinleyici kitlesiyle adından sıkça söz ettiren Semicenk, Türkiye’nin öne çıkan genç yetenekleri arasında kabul edilmektedir.

Semicenk, 2023’te en çok dinlenen şarkılar listesine dört şarkısıyla damgasını vurdu. İlk üçte UZI ve Sezen Aksu gibi güçlü isimler yer aldı.

En Çok “Icardi Şarkısı” Çalındı!

Galatasaraylı futbolcu Icardi ile özdeşleşen Simge’nin “Aşkın Olayım” adlı şarkısı, yılın en çok dinlenen şarkılar listesinin zirvesine oturdu.

Semicenk, Reymen, Lvbel C5 ve Güneş de listede öne çıkan isimler arasında.

Kadın Sanatçılar Zirvede!

2017’den beri zirvedeki ismi değişmeyen kadın sanatçı listesinde Sezen Aksu birinci sırada. Güneş ve Melike Şahin ise listeyi zenginleştiren diğer isimler.

Türk popüler müziğinin en önemli isimlerinden olan Sezen Aksu’nun da müzik geçmişine kısaca bakalım.

Sezen Aksu, 1975 yılında Sezen Seley adıyla ilk 45’liğini çıkardı, ancak bu satışta başarılı olamadı. Soyadını değiştirip kendi bestelerini seslendirdiği “Yaşanmamış Yıllar / Kusura Bakma” adlı 45’likle daha fazla ilgi çekti. 1976’da çıkardığı üçüncü plağı “Olmaz Olsun / Seni Gidi Vurdumduymaz” ile büyük bir çıkış yakaladı. 1977’de çıkan “Allahaısmarladık / Kaç Yıl Geçti Aradan” ve aynı yılın ilk albümü “Allahaısmarladık” ile ününü perçinledi.

Sezen Aksu, pop müziğine yeni bir soluk getiren “Firuze” albümüyle 1982’de büyük bir başarı elde etti. Bu dönemde “Heyamola” adlı 45’lik ve “Sen Ağlama” (1984) albümü de önemli satış rakamlarına ulaştı. 1990’ların başında prodüktör olarak da tanınmaya başladı ve Aşkın Nur Yengi, Sertab Erener gibi isimleri müziğe kazandırdı.

Göksel ve Işın Karaca gibi sanatçılar da Sezen Aksu’nun desteğiyle müzik dünyasına adım attı. 1991’de Onno Tunç’un müzik yönetmenliğini yaptığı “Gülümse” albümü 2 milyonu aşan tiraj elde etti. 1998’de Goran Bregoviç ile çıkardığı “Düğün ve Cenaze” albümü, özellikle yurtdışında dikkat çekti.

Sezen Aksu, 2000’lerin başında “Bahane” (2005) ve “Bahane Remixes” albümleriyle başarılı işlere imza attı. 2011’de “Öptüm” albümünü yayınladı. 2017’de “Biraz Pop Biraz Sezen” albümüyle müzik kariyerini sürdürdü. Aksu, 2020’de “DEMO” adlı albümüyle şarkılarını sade ve doğal bir şekilde dinleyicileriyle buluşturdu.

Mabel Matiz ve UZI Albümleri Parlıyor!

Motive’den “ROMAN TİK” en çok dinlenen albüm olurken, UZI’nin iki albümü de ilk 10’a girdi. Mabel Matiz’in “Fatih” albümü dördüncü sırada kendine yer buldu.

Globalde Taylor Swift Rüzgarı!

Taylor Swift, dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu. Bad Bunny, The Weeknd, Drake ve Peso Pluma da listede üst sıralarda yer alıyor. Miley Cyrus’un “Flowers” şarkısı ise dünya çapında en çok dinlenen şarkılardan biri oldu.

Kişiselleştirilmiş 2023 Özeti “Wrapped”

Kullanıcılar, kişiselleştirilmiş 2023 Yılın Özeti deneyimine Spotify mobil uygulaması üzerinden erişebilirler.

İşte 2023’ün Türkiye TOP listeleri:

En Çok Dinlenen Sanatçılar:

  1. Semicenk
  2. UZI
  3. Sezen Aksu
  4. Motive
  5. Lvbel C5

En Çok Dinlenen Şarkılar:

  1. Aşkın Olayım – Simge
  2. Yana Yana – Semicenk, Reynmen
  3. NKBİ X YAPAMAM – Remix – Lvbel C5, Güneş
  4. AFFETMEM – BLOK3
  5. Pişman Değilim – Semicenk, Doğu Swag


Müzik dolu bir yılı daha geride bırakırken, Spotify’da geçen yılın en iyilerine siz de bir kulak verin ve bu eşsiz ses yolculuğunda size ilham verecek yeni müzikler keşfedin!

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Dave Mustaine’nin Müzik Yolculuğu

İlk olarak Metallica’nın kurucu üyelerinden biri olarak tanınan Dave Mustaine kısa bir süre sonra gruptan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir