Kral III. Charles’a Ne Kadar Miras Kaldı?

Kraliçe II. Elizabeth’in ölümüyle aynı anda Kraliyet tahtına çıkan Kral Charles, İngiltere’nin 70 yıldır gerçekleşmeyen ilk taç giyme törenine hazırlanıyor. Bu sembolik olayda, Justin Welby, Canterbury Başpiskoposu tarafından gerçekleştirilecek bir törenle, Kral Charles ve Camilla’nın başlarına taçlar konulacak.

İngiltere Kralı Charles III’ün taç giyme töreni davetiyesi şöyle;

Tabi Kraliçe’nin vefatı ile yeni kral oldukça kraliyet mirası ile oldukça zengin bir adam oldu. Somut bir rakam belirlemek zor olsa da dünyanın önde gelen zenginlerinin listelerini ve iş dünyasında önemli isimlerin öykülerini yayımlamakla tanınan Forbes dergisi, Monarşinin varisi Kraliçe’nin 8 Eylül 2022’deki ölümüyle birlikte hükümdarın 500 milyon dolar miras kaldığını tahmin ediyor. Miras, bir dizi özel mülk ve U.K. hükümeti tarafından teknik olarak sahip olunan sağlam bir gayrimenkul portföyünü içermektedir. Forbes, bu mülklerin yaklaşık 42 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor.

Kraliyet ailesi üç ana kaynaktan gelir elde ediyor:

  1. The Sovereign Grant: İngiliz hükümetinin kamu fonu aracılığıyla elde edilen kazançların %15’ini içeren bu kaynak, The Crown Estate adlı bir gayrimenkul işletmesi tarafından üretilen kazançların bir kesimini kapsıyor. Geçen yıl, Kraliyet ailesine verilen Sovereign Grant yaklaşık 107 milyon dolar olarak kaydedilmişti.
  2. Duchy of Lancaster: Bu, özel olarak İngiliz hükümdarına ait bir gelir akışıdır. Kuzey İngiltere ve Midlands’te bulunan 45.668 dönümlük araziden oluşan ve 652 milyon pound (805 milyon dolar) değerinde bir güvenle sahip olan bu malikane, İngiliz Guardian gazetesine göre yaklaşık 27.8 milyon pound (34.3 milyon dolar) gelir elde ediyor.
  3. Duchy of Cornwall: Prens Charles’a ait bir iş portföyü olan Duchy of Cornwall, önceden tahtın varisi olarak Charles tarafından tutulan bir unvan olan Prens tarafından sahip olunan 130.000 dönümlük araziden oluşuyor ve ağırlıklı olarak güneybatı İngiltere’de bulunuyor. Duchy of Cornwall, 1 milyar 250 milyon doların üzerinde değere sahip.

Ayrıca Charles tahta çıktığında, Prens William da düklüğü miras aldığı için kağıt üzerinde milyarder olmuş oldu.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Kahve İmparatorluğu: Starbucks’ın Yolculuğu

Amerika Birleşik Devletleri’nde halkın çoğu, evlerinin dışında daha fazla kahve tüketiyor, ancak yerleşik bir kahvehane …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir