Doksanlardan Akılda Kalan Şarkılar

Benim gibi yetmişli yıllarda doğan çevremdeki bir çok arkadaşım, gençliğe adım attıkları yıllar olan doksanların müziklerini hala dinlemekte. Doksanlara özlem başka bir yazının konusu olabilir diyerek  doksanlardan bugünlere halen severek dinlediğim şarkılardan aklıma ilk gelenleri sıraladım. Hey gidi doksanlar hey …

  • “November Rain”  Guns N’ Roses (1992)
1992’de Guns N ‘Roses’ın “November Rain” şarkısı Billboard müzik listeleri i ilk on sıralamasında yer alan en uzun şarkı oluyordu. Parçanın uzunluğu yaklaşık dokuz dakika civarındaydı. Çekilen video klip ise  1.5 milyon $ maliyet ile çekilen en pahalı video ünvanını alıyordu. Klipteki çölde inşa edilen kilise şüphesiz bu maliyetin en yüksek kalemlerinden birisiydi. Kilisenin yapımı yirmidört saatte tamamlanmıştır.  Şarkının söz yazarı ve bestecisi Axl Rose, Elton John’dan ilham alarak bu şarkıyı bestelediğini söylemiştir.

  • Smells Like Teen Spirit”  Nirvana (1991)

Şarkının hikayesi ilginçtir.Kurt Cobain’nin Tobi Vail adlı eski sevgilisi  ”Teen Spirit” adlı deodorant markasını kullanmaktadır. Müzisyen ve aynı zamanda o dönem grubun bateristi Dave Grohl’ın kız arkadaşı olan Kathleen Hanna, Cobain’in yatak odasının duvarı üzerine sprey boya ile sözkonusu deodoranta atıfta bulunarak ” Kurt, Teen Spirit gibi kokuyor” şeklinde yazmıştır. Deodorant markasından habersiz Cobain, sprey boyalı ifadede daha derin bir anlam görmüş ve grubun hit parçası haline gelen “Smells Like Teen Spirit” şarkısını yazmıştır.

  • “It Must Have Love”  Roxette (1992) 

Şarkının orijinali versiyonu 1987’de yayınlansa da 1990’da Pretty Woman filminde ki  yorum Roxette’i ABD listelerinde birinci sıraya kadar çıkartmıştır. Şüphesiz Pretty Woman filminin de başarısı şarkının popülaritesinin artmasına büyük katkıda bulunmuştur.

  • ”Under The Bridge” Red Hot Chilli Peppers (1992)

Grubun vokalisti Anthony Kiedis şarkının sözlerini, yalnızlık ve umutsuzluk duygularını ifade etmek ve uyuşturucunun yaşamı üzerindeki etkilerini yansıtmak için yazmıştır. Müzik, grubun gitaristi John Frusciante’ye aittir.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Spotify 2019 Özeti

Dünya üzerindeki milyonlarca şarkıya erişim sağlayan dijital müzik hizmeti Spotify, bu sene de kullanıcılarının 2019 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir