Ana Sayfa / Seyahat - Yeme İçme / Doğu Karadeniz Köprüleri

Doğu Karadeniz Köprüleri

Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak görülen kemer şeklindeki köprülerin Doğu Karadeniz’de yer alıp en çok bilinen üç tanesini paylaşmak istiyorum. Birincisi Çifte Köprü, Artvin’nin Arhavi ilçesinde 1850 yılında inşa edildiği tahmin edilen iki farklı köprüden oluşan tarihi bir yapıdır. Köprülerin bir tanesi Kamilet Deresi diğeri de soğucak Deresi üzerinde yer almaktadır. Ortacalar bucağı  yol ayrımından 13 km içeride olan köprüye ulaşım kolaydır. Köprüler 2003 yılında restore edilmiş olup, taşları yenilenmiştir.

Doğu Karadeniz Köprüleri

İkincisi Mikron Köprüsü, Rize Çamlıhemşin ilçesinin ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi üzerinde yer almaktadır. Bölgede ona yakın köprü bulunmaktadır. Yapının Osmanlı döneminde 19.yüzyılın ilk yarısında inşa edildiği belirtilmektedir. Diğer köprüler gibi yeniden onarılarak yaya kullanımına açılmıştır.

Doğu Karadeniz Köprüleri

Sonuncusu ise Kiremitli Köprü ( Hapsiyaş ) 1935 yılında ahşap kütükler kullanılarak inşa edilmiştir. Çatışı kiremit kaplı olduğu için kiremitli köprü denilmektedir. Trabzon’nun ilçeleri Of, Dernekpazarı ve Çaykara güzergahında bulunmaktadır. Söz konusu güzergah, Karadeniz’in önemli turizm merkezi Uzungöl yoludur. Ayrıca bu güzel köprü tatilcilerin önünde hatıra fotoğrafı çektirdikleri çok hoş bir yapıdır.

Doğu Karadeniz Köprüleri

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

Doğu Karadeniz Köprüleri
1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Doğu Karadeniz Köprüleri

Roma Yeme İçme Rehberi

Tripadvisor sitesindeki kullanıcı yorumlarından derlediğimiz Roma’nın ucuz yemek yenebilecek restoranlarından en çok yorum yapılan beş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir