Açık Bankacılık Nedir?

Bankalar tarafından tutulan müşteri finansal bilgilerinin ( ödeme tutarları, yapılan harcama bilgileri, düzenli ödenen faturalar  vb. )  müşteriler tarafından verilecek izinler doğrultusunda üçüncü partilerin (fintech firmaları)  kullanımına açılarak çeşitli hizmetler sunulması uygulamasına Açık Bankacılık denilmektedir. Bu hizmetlerden bazıları, daha önce gerçekleştirilen finansal ve dijital davranışlar sonucunda müşterinin finansal ürün ve hizmetler arasında karşılaştırma yapabilmesi, yapılan kredi başvurularının daha hızlı olarak sonuçlanması, birden fazla bankada hesabı olan kişilerin tek bir uygulama üzerinden tüm finansal bilgilerine ulaşabilmesidir.

Açık bankacılık servisleri ile bankalar  müşterilerine daha düşük maliyetle daha kaliteli hizmet verme imkanı yakalamaktadırlar. Ayrıca fintech firmaları da yenilikçi çözümlerini bu servisler aracılığıyla bankaların haricinde finansal sisteme dahil edebilmektedirler.

Avrupa Birliği’nin 13 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe aldığı İkinci Ödeme Hizmetleri Direktifi (Second Payment Services Directive 2-PSD2) ile  üçüncü parti servis sağlayıcıları müşterilerin izni ile müşteri bilgi girişlerini yaparak ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu hizmete ülkemizde kullanılan bir örnek, Bankalararası Kart Merkezi ( BKM ) tarafından hizmete sunulan BKM Express hizmetidir. Söz konusu hizmet ile kredi kartı bilgisi ve ekstra ücret ödemeden internet alışverileri yapılabilmektedir. Bunun için sadece mobil uygulamayı indirerek bir defaya mahsus kredi/banka kartı bilgilerini girmek yeterli olmaktadır. Daha sonrasında BKM Express ile ödeme kabul eden e-ticaret sitelerinden işlemler gerçekleştirilebilir.

Dünya’da bir çok açık bankacılık hizmeti fintech firmaları tarafından sağlanmaktadır ilerleyen dönemlerde ülkemizde de açık bankacılık hizmetleri daha yoğun olarak kullanılacaktır. Böylece bankalara da gereksinim duymadan gerekli lisansları almış fintech firmaları aracılığıyla finansal hizmetler daha geniş kitlelere yayılma imkanına kavuşacaktır.

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Mobil İletişim Tarihi

Mobil iletişim fikrinin ortaya çıkışı 2.Dünya Savaşı’nda kullanılan elde taşınabilen portatif telsiz ”walkie-talkie ” ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir