Van Gezi Notlarım – Bölüm 3

Doğu Anadolu gezimin üçüncü gününde Muradiye Şelalesi ve Doğubayazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayı’na gittim. Doğu Anadolu rotamı belirlediğim zaman Van için iki gün ayırmıştım daha sonra Ağrı’ya geçerek Muradiye Şelalesi ve İshak Paşa Sarayı’na gitmeyi planlıyordum fakat pazartesi günü olan uçağım iptal edilince bir gün önce Van’a gittim ve gezi planı bir gün uzayınca da Van’dan sözkonusu mekanlara gitme kararı aldım. Şunu da belirteyim ki aslında mantıklı olan mesafeyi göz önüne alınca Ağrı’da konaklayıp şelale ve saraya gitmektir. Diğer taraftan bu gezi rotasına Iğdır’ı eklemem de gerekiyormuş bölgeye gelince öğrenmiş oldum.

Van merkezi ile Muradiye Şelalesi arası 80 km. Önceki yazımda belirttiğim üzere Van’da iki gün için araba kiralamıştım. Amacım Van Gölü çevresini araba ile gezmekti. Araç ile ilk gün Van’dan batıya doğru giderek Akdamar Adası’nı gezmiştim ikinci araçlı günümde de doğu tarafına gitmiş oldum.

Muhteşem manzaralar yol boyu karşınıza çıkıyor. Örneğin aşağıdaki fotoğrafı bir benzincide mola verdiğim sırada çektim.

Fotoğraf : Kayıhan Badalıoğlu

Muradiye Şelalesi’ne gelmeden 5 km. önce Şeytan Köprüsü ‘ne uğrayıp buradan şelaleye geçebilirsiniz. Köprü’nün 19.yüzyılda inşa edildiği söyleniyor fakat fotoğrafa bakarsanız pekte aslına uygun olarak restore edilmiş gibi görünmüyor. Bu konuda çok şey yazmak istesem de sadece çektiğim fotoğrafı buraya ekleyerek yazımın konusu dışına çıkmadan Doğu Anadolu gezi notlarıma devam ediyorum.

Şeytan Köprüsü – Van (Fotoğraf : Kayıhan Badalıoğlu)

Muradiye Şelalesi Bendimahi çayı üzerinde bulunuyor. Suyun sesi insana huzur verirken bir yandan da büyük şehirlerde yaşanan hayatların anlamı ile ilgili soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Şelalenin sesine fotoğrafın üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Muradiye Şelalesi’nden yaklaşık 90 km. sonra İshak Paşa Sarayı’na ulaşabilirsiniz. İshak Paşa Sarayı’na gitmek için Doğubayazıt’ın içinden geçiyorsunuz. Doğubayazıt’a yaklaştıkça da Ağrı Dağı’nın heybetli görüntüsü yol boyunca size eşlik ediyor.

Ağrı Dağı (Fotoğraf : Kayıhan Badalıoğlu)

İshak Paşa Sarayı görmeyi çok istediğim bir yerdi. İyi ki de gitmişim çünkü insana çok başka bir zamanda ve dünyada olduğu hissini veriyor. Sarayın odalarında dolaştım, fotoğraflar çektim ve yaklaşık yarım saat sarayı karşı tepeden seyrettim. Sarayın tarihi ile ilgili özet bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı – Doğubayazıt (Fotoğraf : Kayıhan Badalıoğlu)

Böylece Doğu Anadolu gezimin ilk bölümünün notları sona erdi.

Van Gezi Notları yazımın birinci bölümüne de buradan ulaşabilirsiniz.

LKB

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Elbruz Dağı Tırmanışı – Bölüm 3

Gözüm,  yukarıdan inen , eski püskü teleferikten çıkan dağcılara takılıyor. Kimbilir kaçı zirveye ulaştı, kaçı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir