Taze Youtuberlar İçin İpuçları

Neredeyse her gün youtube aracılığıyla bir milyar saatlik video izleniyor. Başka bir anlatımla dünya üzerindeki her birey gününün  8- 10 dakika arasını youtube videoları seyrederek geçiriyor. Bu ortalamayı bizim eve uyarlarsak benim delikanlılar günde yaklaşık bir saat haftasonları ise en az beş saat youtube videolarını izliyor. Bu durum muhtemel 8-16 yaş arası çocuk ve ergenlerde benzer diye düşünüyorum. Artık hayatımıza  ” youtuber ” denen bir meslek bile girdi. Az önce bahsettiğim büyük bir grup çocuk, ergen ve gencin hayallerini ”youtuber” olmak süslüyor. Topçu ve popçu  olmak isteyen nesillerden bugünlere geldik.

Bu yazımda youtube kanalı olan genç kardeşlerimize kanallarına erişimi artırmak adına yapmaları gereken bazı püf noktalarını maddeler halinde paylaşacağım.

  • Kanalınıza mutlaka bir fragman ekleyin ve ilgi çekici olsun ki insanların kanalınızı ziyaret ettiğinde olumlu bir etki bırakın.
  • Düzenli olarak videolarınızı yayınlayın. Kendi içinizde yayın strateji ve programlamanızı haftalık olarak belirleyin.
  • Kanalınızdaki düşük kaliteli videoları yayınlamayın eğer bu tarz videolar varsa hemen silin. 
  • Videolarınızı belirleyeceğiniz bütçeler doğrultusunda YouTube reklamlarını yapın.
  • Abone kazanmak için yarışmalar ve çekilişler düzenleyin. Unutmayın ki insanlar hediye almayı çok sever.
  • Yayınlamış olduğunuz videoları mutlaka kanalınız için oluşturacağınız sosyal medya kanallarından da paylaşın.
  • Sizin kanalınızın içeriğine paralel yayın yapan kanalları takip edin. Kısaca rakiplerinizi analiz çok önemlidir.
  • SEO tekniklerini uygulayın.
  • Videolarınızın süresini uzun tutmayın. İnsanların ilgisi dağıldığı anda başka bir videoya geçerler çünkü milyonlarca alternatif var.

 

 

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medyada Nasıl Dikkat Çekilir?

Zamanımızın önemli bir kısmı sosyal medyada geçiyor. Paylaşımlarımıza gelen beğeni ile mutlu oluyor iş amaçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir