Merkez Bankası Dijital Para Birimi Nedir?

Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC), bir ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan ve genellikle ülkenin fiat para ( itibari para ) birimiyle eşdeğer olan bir dijital para birimidir. CBDC’ler, genellikle kripto para birimlerine benzer şekilde merkezi banka tarafından kontrol edilir ve değerleri merkez bankası tarafından sabitlenir.

Birçok ülke CBDC’ler geliştirirken, bazıları bunları uygulamaya geçirmiştir. Bu kadar çok ülkenin dijital para birimlerine geçiş yollarını araştırıyor olması, bunların ne olduğunu ve toplum için ne anlama geldiğini anlamanın önemli olduğunu göstermektedir.

CBDC’leri Anlama

Fiat para, altın veya gümüş gibi fiziksel bir emtiyadan destek almayan hükümet tarafından çıkarılan bir para birimidir. Ticaret yapmak için kullanılabilen yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilir. Geleneksel olarak, fiat para banknotlar ve madeni paralar olarak kullanılmıştır, ancak teknoloji hükümetlere ve finansal kuruluşlara fiziksel fiat paranın yanı sıra dijital olarak da kayıtlar ve işlemler yapma imkanı sunar.

Fiziksel para hala yaygın olarak kullanılsa da, bazı gelişmiş ülkelerde kullanımı azalmıştır. Bu trend pandemi sırasında hızlanmış olup kripto para birimlerinin ve blok zinciri teknolojisinin tanıtımı ve evrimi, nakitsiz toplumlar ve dijital para birimleri konusunda daha fazla ilgi yaratmıştır.

CBDC’lerin Hedefleri

ABD ve birçok diğer ülkede birçok kişinin finansal hizmetlere erişimi yoktur. ABD’de 2020’de yetişkinlerin %5’i banka hesabı bulunmuyordu. Bir banka hesabı olan ABD’li yetişkinlerin %13’ü ise pahalı alternatif hizmetlerden yararlanıyordu, bu hizmetler arasında havaleler, maaş günü kredileri ve çek bozdurma gibi hizmetler bulunuyordu.

CBDC’lerin ana hedefi, işletmelere ve tüketicilere gizlilik, transfer edilebilirlik, kullanışlılık, erişilebilirlik ve finansal güvenlik sağlamaktır. CBDC’ler ayrıca karmaşık bir finansal sistem için gerekli olan bakım maliyetini azaltabilir, sınır ötesi işlem maliyetlerini düşürebilir ve şu anda alternatif para transferi yöntemlerini kullananlara daha düşük maliyetli seçenekler sunabilir.

CBDC’ler ayrıca, mevcut formda dijital para birimlerini veya kripto para birimlerini kullanmanın risklerini azaltır. Kripto paralar çok dalgalıdır ve değerleri sürekli değişmektedir. Bu dalgalanma, birçok hanehalkında ciddi mali stres yaratabilir ve bir ekonominin genel istikrarını etkileyebilir. Bir hükümet tarafından desteklenen ve bir merkez bankası tarafından kontrol edilen CBDC’ler, hanelere, tüketicilere ve işletmelere güvenli bir dijital para birimi takası sağlar.

CBDC Türleri

CBDC’lerin iki türü vardır, toptan ve perakende. Finansal kuruluşlar toptan CBDC’leri kullanırken, tüketiciler ve işletmeler perakende CBDC’leri kullanır.

Toptan CBDC’ler

Toptan CBDC’ler, bir merkez bankasında rezerv tutmak gibi bir fonksiyona sahiptir. Merkez bankası, bir kuruluşa fon yatırma veya bankalar arası transferleri düzenlemek için bir hesap verir. Merkez bankaları daha sonra kredi politikası araçları gibi araçları kullanarak kredi verme yetkisi ve faiz oranlarını belirleyebilir.

Perakende CBDC’ler

Perakende CBDC’ler, tüketiciler ve işletmeler tarafından kullanılan hükümet tarafından desteklenen dijital para birimleridir. Perakende CBDC’ler, özel dijital para birimi çıkaranların iflas edip müşterilerin varlıklarını kaybetme riskini ortadan kaldırır.

Perakende CBDC’lerin iki türü vardır. Bireysel kullanıcıların para birimine erişim ve kullanımını farklılık gösterir:

Jeton tabanlı perakende CBDC’ler, özel anahtarlar veya genel anahtarlar veya her ikisiyle erişilebilir. Bu doğrulama yöntemi, kullanıcıların işlemleri anonim olarak gerçekleştirmelerine olanak tanır.

Hesap tabanlı perakende CBDC’ler, bir hesaba erişim için dijital kimlik gerektirir.

CBDC’lerin Gündeme Getirdiği ve Oluşturduğu Sorunlar

Federal Rezerv, bir CBDC’nin karşılaması gereken kritik gereksinimleri ve tasarlanmadan önce ele alınması gereken konuları belirlemiştir.

CBDC’ler Tarafından Ele Alınan Sorunlar

  • Kredi ve likidite risklerinden muaf
  • Sınır ötesi ödeme maliyetlerini düşürür
  • Doların uluslararası rolünü destekler
  • Finansal kapsamı hedefler
  • Genel halka erişimi genişletir

CBDC’ler Tarafından Oluşturulan Sorunlar

  • Finansal yapı değişiklikleri
  • Finansal sistem istikrarı
  • Para politikası etkisi
  • Gizlilik ve koruma
  • Siber güvenlik

CBDC’ler Tarafından Ele Alınan Konuların Açıklaması

Banka iflasları veya banka koşulları gibi üçüncü taraf risklerini ortadan kaldırır. Sistemde kalan herhangi bir artık risk merkez bankasının sorumluluğundadır. Sınır ötesi işlem maliyetlerini düşürerek karmaşık dağıtım sistemlerini azaltabilir ve hükümetler arası işbirliğini artırarak yargı yetkisine sahip olabilir.

ABD doları hala dünyada en çok kullanılan para birimidir ve CBDC’ler bu egemenliği destekleyebilir ve koruyabilir.

Finansal kapsamı genişleterek banka hesabı olmayan nüfusa finansal erişim sağlar. Bu, pahalı altyapıya gerek olmadan tüketiciler ve merkez bankaları arasında doğrudan bir bağlantı kurabilir.

CBDC’ler Tarafından Oluşturulan Sorunların Açıklaması

ABD finansal yapısı büyük ölçüde değişirse, bunun hanehalkının giderleri, yatırımları, banka rezervleri, faiz oranları, finansal hizmetler sektörü veya ekonomi üzerindeki etkisi bilinmemektedir.

CBDC’lerin bir finansal sistemin istikrarına etkileri de bilinmemektedir. Örneğin, bir finansal kriz sırasında para çekmeleri kolaylaştırmak için yeterli merkez bankası likiditesi olmayabilir.

Merkez bankaları, enflasyonu, faiz oranlarını, kredi verme ve harcamaları etkilemek için para politikası uygular; bu da işsizlik oranlarını etkiler. Merkez bankaları, ekonomiye olumlu etki yapmak için gereken araçlara sahip olduklarından emin olmalıdır.

Gizlilik, kripto para birimlerinin en önemli özelliklerinden biridir. CBDC’ler finansal suçları izlemek için yetkililerin uygun miktarda müdahalede bulunmasını gerektirir; izleme ayrıca kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele çabalarını destekler.

Kripto paralar, hacker’ların ve hırsızların hedefi olmuştur. Bir merkez bankası tarafından çıkarılan dijital bir para birimi muhtemelen aynı tür hırsızları çeker. Bu nedenle, sisteme sızmayı ve varlıkların ve bilgilerin çalınmasını önlemeye yönelik çabalar güçlü olmalıdır.

CBDC’ler ile Kripto Paralar Karşılaştırması

Kripto para ekosistemleri, her bir işlemin koşullarını belirleyen karmaşık düzenlemelerin olmadığı bir alternatif para birimi sisteminin bir bakış açısını sunar. Sahtekarlık yapılmasını önleyen konsensüs mekanizmaları ile güvence altına alınmıştır ve kopyalanması veya sahteciliği zor hale getirilmiştir.

Ayrıca, kripto paralar düzenlenmemiştir ve merkezi değildir. Değerleri yatırımcı duyguları, kullanım ve kullanıcı ilgisine göre belirlenir. Spekülasyon için daha uygun olan volatil varlıklardır, bu da onları istikrar gerektiren bir finansal sistemde kullanılmak için olası adaylar yapmaz. CBDC’ler, fiat para biriminin değerini yansıtır ve istikrar ve güvenlik için tasarlanmıştır.

Bir Bakışta Merkez Bankası Dijital Paraları

Birçok ülkenin merkez bankaları ekonomilerinde bir CBDC’nin uygunluğunu ve kullanılabilirliğini belirlemek için pilot programlar ve araştırma projelerine sahiptir. Başarısız bir örnek, Birleşik Krallık’ın 2011 ile 2019 arasında var olan Britcoin‘idir.

Mart 2023 itibarıyla CBDC’si bulunan 11 ülke ve bölge bulunmaktadır. Bunlar, Bahamalar, Antigua ve Barbuda, St. Kitts ve Nevis, Montserrat, Dominika, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Grenada ve Nijerya’dır. Şu anda 18 ülkede pilot program var, bunların yedi tanesi G20 ekonomilerinden ve 32 ülkede geliştirme aşamasında bir program var. Federal Rezerv’e göre ABD, bir CBDC’nin “zaten güvenli ve verimli bir ABD iç ödeme sisteminde nasıl iyileştirilebileceğini” araştıran ülkelerden biridir.

CBDC Bir Kripto Para mıdır?

Merkez bankası dijital paraları fikri kripto paralardan ve blok zinciri teknolojisinden gelmesine rağmen, CBDC’ler kripto paralar değildir. Bir merkez bankası bir CBDC’yi kontrol eder, kripto paralar ise neredeyse her zaman merkezi olmayan, yani bir banka gibi tek bir otorite tarafından düzenlenemeyen, merkezi olmayan bir yapıya sahiptir.

ABD’de Bir CBDC Var mı?

ABD’de CBDC yoktur. Federal Rezerv ve şubeleri CBDC’leri ve bunları ABD finansal sistemine nasıl entegre edileceğini araştırmaktadır. Başkan Joe Biden dijital para birimleri üzerine ulusal bir strateji geliştirilmesini emretmiştir.

Bir CBDC Bir Blok Zinciri Üzerine mi Kuruludur?

Bir CBDC bir blok zinciri üzerine kurulabilir, ancak olması gerekmez. Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Digital Currency Initiative’ın araştırmasında, dağıtılmış defterlerin bir CBDC’nin verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini engelleyebileceği bulunmuştur.

Sonuç olarak birçok ülke merkez bankası dijital paraları (CBDC’ler) geliştiriyor ve 11’i bunları zaten uyguladı. Bir CBDC’nin ana hedefi, işletmelere ve tüketicilere gizlilik, transfer edilebilirlik, kullanışlılık, erişilebilirlik ve finansal güvenlik sağlamaktır. Dünya genelinde birçok insanın banka hesaplarına erişimi yoktur, bu nedenle bir CBDC, onlara ödeme almak, paralarını tutmak ve faturalarını ödemek için bir yol sağlayacaktır.

CBDC’ler ayrıca karmaşık bir finansal sistemin gerektirdiği bakımı azaltabilir, sınır ötesi işlem maliyetlerini düşürebilir ve alternatif para transferi yöntemlerini kullanan insanlara daha düşük maliyetli seçenekler sunabilir.

Kaynak: Investopedia

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdum. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığım bankacılık kariyerime 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdüm. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundum. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladım. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladım. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapıyorum ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet veriyorum. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerime amatör olarak devam ederken hobi olarak blog yazıları yazmak ve fotoğraf çekmek hayatıma mutluluk katıyor.

İlginizi Çekebilir

Bankalar Üretken Yapay Zekayı Nasıl Kullanabilir?

Günümüz piyasaları, ekonomik krizler ve artan düzenleme gereksinimleriyle karakterize edilirken, bankacılık sektörü üretken yapay zekayı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir