Martı Jonathan Livingston – Richard Bach

Özgürlük; günümüzde en çok önem verilen ama aslında gittikçe kendisinden uzaklaşılan yüce kavram.

Neredeyse hepimizin yaşamlarımızı devam ettirebilmek için gitmek zorunda olduğu bir işi ve omuzlarında taşıdığı birçok sorumluluğu var. Bu durumda sadece hayatta kalabilmesini sağlayan yiyeceğe ulaşmak için uçan ve kendi sınırlarını asla aşmayı düşünmeyen, sürünün sözünden asla çıkmayan martılardan farkımız ne?

582359_414846398548819_52566948_n

Belki de hepimizin bizleri yoldan çıkaracak bir Martı Jonathan’a ihtiyacı var. Hayallerimizi gerçekleştirebilmek için sınırlarımızı zorlamak, işte bütün mesele bu.

Amerikalı yazar Richard Bach 1970 yılında 10.000’den daha az kelime ile bu kitabı yazdığında muhtemelen kitabının en çok satanlar listesine gireceğini tahmin etmemişti. Üzerinden bunca sene geçmesine rağmen kitap güncelliğini hiç kaybetmemiş aksine günümüz dünyasına daha da uygun hale gelmiş. Hatta 3 bölümden oluşan kitabına 2013 yılında 4. Bölümü de eklemiştir.

0000000056587-1

İlk bölümlerde Martı Jonathan’ın sürüsü tarafından dışlanmayı bile göze alarak yaptığı uçuş denemeleri, kendi sınırlarını zorlaması ve asla vazgeçmemesi, zaman içinde kendi yanına yandaşlar çekmesi ve tüm martıların hayatını olumlu şekilde etkilemesi anlatılırken 4.bölümde Jonathan’ın ölümü ile kendisinin putlaştırılması anlatılmaktadır. Bu da kitabı 4.bölüm eklentisi olmadan okuyanlar ile 4.bölüm ile beraber okuyanların farklı yorumlamasına sebep olacaktır çünkü 4.bölüm iyi olan bir şeyin aslında hurafeler ve putlaştırma ile nasıl kötü hale geldiğini anlatmaktadır.

Günümüz toplum düzenine de güzel bir eleştiri olan bu kitabı herkesin kütüphanesine eklemesi gereken klasikler arasında olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar

yorumlar

Hakkında Gizem Demirsöz Alp

1986 yılında İstanbul'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı mezunu. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi'nde MBA yüksek lisans eğitimini tamamladı. Şuanda global bir firmada İnsan Kaynakları alanında çalışıyor. Edebiyat aşığı, seyahat etmek ise yaşam amacı. Hobi olarak bu alanlarda blog yazıları yazıyor.

İlginizi Çekebilir

On Küçük Zenci

Son zamanlarda daha önce okumadığım türleri denemeye çalışıyorum. Polisiye de bunlardan biri. Daha önce tercih …

2 Yorumlar

  1. çok güzel kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir