Hayvan Çiftliği – George Orwell

Her ne kadar komünizmi teğet geçmiş bir kuşak olarak anlatılanlar bizlere çok uzak diyarların masalları gibi gelse de ya komünizm olsaydı?! sorusu birçoğumuzun hala beynini kurcalamakta. Kitabın yazarı George Orwell orta üst sınıf bir ailede dünyaya gelmesine rağmen İngiltere’nin sömürgesi altındaki Hindistan’da sömürge polisi olarak çalıştığı kısa dönemde yaşadıkları onu kapitalist düzene karşı kitaplar yazmaya itmiş olsa gerek.

Yazdıklarımı okuyunca George Orwell’in komünizmi savunan bir kitap yazdığını düşünmeyin tam tersi kendisi de sol görüşlü bir yazar olmasına rağmen Hayvan Çiftliği kitabında komünizmi ve Stalin’i her fırsatta yermiş. Sanki Stalin’in biraz da fazladan hakkını yemiş. Evet, Stalin bir diktatör. Evet, yönetimi altında binlerce insan ölmüş ancak Stalin’in kitapta kendisini simgeleyen domuz Napolyon gibi olduğu da tartışılır.

hayvan-ciftligi

Kitap oldukça yalın bir dille yazılmış hatta okurken zaman zaman çocuk kitabı gibi de hissettiriyor. Oysaki içerisinde çok derin alt metinler barındıran bir kitap. İnsanlar tarafından zulüm görerek köle gibi çalıştırılan hayvanların, domuzların öncülüğünde isyan ederek çalıştıkları çiftliği insanların elinden almaları ve sonrasında yaşanan olayları anlatıyor. Her ne kadar ilk başta özgürlüklerine kavuştuklarını ve artık tüm hayvanların eşit olduklarını zannetseler de zamanla aslında “ Bütün hayvanlar eşittir, ama bazıları daha eşittir” deyiminin ne anlama geldiğini acı yoldan öğrenmek zorunda kalıyorlar.

0000000682502-1

Eğer 2.Dünya Savaşı ve Sovyetler Birliği dönemine ilgiliniz varsa bu fabl tarzı ince romanda Karl Marx’ı, Vladimir Lenin’i, Lev Troçki’yi, Rus Çarı 2.Nikolay’ı, Adolf Hitler’i, Winston Churchill’i, Josef Stalin’i ve hatta Papa’yı bile bulabilirsiniz.

Hakkında Gizem Demirsöz Alp

1986 yılında İstanbul'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı mezunu. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi'nde MBA yüksek lisans eğitimini tamamladı. Şuanda global bir firmada İnsan Kaynakları alanında çalışıyor. Edebiyat aşığı, seyahat etmek ise yaşam amacı. Hobi olarak bu alanlarda blog yazıları yazıyor.

İlginizi Çekebilir

Bir Gemide

Ferit Edgü Türk öykücülüğünün önemli isimlerinden biri. Ben hiç okumamıştım. Bilge’nin İngilizce dersinin bitmesini beklerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir