Ana Sayfa / Yaşam / Habsburglar

Habsburglar

Habsburglar 500 yıl boyunca Avrupa’da hüküm süren en seçkin ve en güçlü hanedan oldu. Aslında İsviçre kökenli olan bu hanedan XIII. yüzyılda Avusturya’yı, sonrada Bohemya ve Macaristan’ı fethederek 1918 yılına kadar yönetti. Hünerli bir diplomasi ve iyi seçilmiş evlilikler Habsburgların, 1438’den 1806’daki ilgasına kadar hemen hemen bir aile tekeli haline gelmiş olan Kutsal Roma-German imparatoru sıfatını, İtalya’nın büyük bölümünü, Benelüks ülkelerini, İspanya’yı ve İspanya’nın Yenidünya’daki sömürgelerini elde etmelerini sağladı. 1519-1556 yılları arasında Kutsal Roma-German imparatoru olarak hüküm süren V. Karl öyle büyük toprakları yönetir hale gelmişti ki, eski aile düsturu olan ” Avusturya dünyaya hükmedecek ” cümlesinin gerçekleşmiş olduğuna inanıyordu.

Habsburglar

Orta Avrupa’daki Habsburg hükümdarlığı, dindar biri olan I. Leopold döneminde daha da güçlenmişti. Başkent Viyana Avrupa’nın kültür merkezi olmak amacıyla kurtuluşunu, yüz yıl boyunca, savurgan barok sitilinde kilise ve saraylar inşa ederek kutladı. Versailles’ya rakip olmak üzere inşa edilen görkemli Schönbrunn Sarayı’nın 1500 odası, tiyatrosu ve hayvanat bahçesi vardı.

Habsburglar

XVIII. yüzyılda Viyana Haydn, Mozart, Beethoven ve Schubert gibi bestecilere ev sahipliği yaparken, reformcu hükümdarlar devrimci Fransa’dan gelecek darbelere dayanabilecek sağlam bir imparatorluk yönetimi yarattılar. Yaklaşık 50 milyon kişinin yaşadığı bir alana yayılmış olan Habsburg topraklarının kalbinde yer alan Viyana, XIX. yüzyılda da Strasuss, Brahms ve Freud gibi dev isimler sayesinde kültürel üstünlüğünü korudu. İmparatorluğunun giderek yayılan milliyetçi hoşnutsuzluklar ve ekonomik geri kalmışlık nedeniyle zayıflamış olmasına rağmen, hanedanın alaşağı edilmesi hala bir dünya savaşına mal olabiliyordu.

Habsburglar

Kaynak : Reader’s Digest ‘ten alıntıdır.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

Habsburglar
1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Habsburglar

Yalanı Nasıl Anlarız?

Yalanı yakalayabilmek için pek çok farklı işarete bakmak gerekir. Özellikle karşınızdakinin beden diliyle sözlerinin uyumuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir