Fiyat / Kazanç Oranı (FKO) Nedir?

Borsa’da yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle temel bazı kavramlardan haberdar olması gerekir. Bu kavramlar içinden en gerekli olanlarını yazılarımda sizlerle paylaşacağım. Bu konuda ilk yazım; finans / kazanç oranı hakkında.

Finans kazanç oranı, şirket performanslarını karşılaştırmak için kullanılır. Şirket güncel hisse senedi fiyatını hisse başına karına bölünmesiyle hesaplanır. Hisse başına karı bulmak için dağıtılan temettü düşülür ve şirketin dönem karı, hisse senedi sayısına bölünür. Formülü aşağıdaki gibidir.

Hisse Başına Kar = Net Şirket Karı / Toplam Hisse Senedi Sayısı

Fiyat / Kazanç Oranı = Hisse Fiyatı / Hisse Başına Kar

Fiyat kazanç oranı yüksek ise hisse senedi fiyatı yüksek ,düşük olması ise hisse fiyatının ucuz kaldığı şeklinde yorumlanır. Bu çıkarım, şirketin piyasada işlem gören hisse senedi fiyatı ile elde ettiği karın doğru orantılı olması gerekliliği çerçevesinde değerlendirilmiştir.

FKO şirketin faaliyet gösterdiği sektör ortalamasının üzerinde ise şirket, aynı sektörde bulunan diğer şirketlere kıyasla az kar elde ettiği şeklinde değerlendirilir. Diğer taraftan FKO sektörler arasında  farklılıklar gösterebilir. Almayı planladığınız hisse senedini kendi sektörüne ait FKO ile kıyaslayarak yorumlamak gerekir. Şunu unutmamak gerekir ki, bir şirketin hisse senedine yatırım yapmayı planlıyorsak vereceğimiz karar da sadece  FKO yeterli olmayacaktır. Sözkonusu şirketin mali tablolarını da incelemek ve analiz etmek durumundayız.

 

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Corona Krizinde Pazarlama İpuçları-II

3. Krizdeki İnsanlara Yardım Etmek İçin Ortaya Çıkan Fırsatlar En iyi pazarlama şekli her zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir