6 Adımda İçerik Stratejisi Oluşturma

1. Hedeflerinizi Belirleyin

Bir hedef belirleyerek içerik stratejisi oluşturmaya başlayın. Son iş hedefinden başlamak odaklanmanıza yardımcı olur, aksi takdirde dikkatinizin dağılması kolay olabilir.

2. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitlenizi tanıyın. İnternette bulundukları süreçte zamanı nerede geçirdiklerini, paralarını neye harcadıklarını, problemlerini nasıl çözdüklerini bilmeniz önemlidir. Hedef kitlenizi çeken ve onları satın alma yolunun her adımına yönlendiren içerik geliştirmeye odaklanın.

3. SEO Çalışın ve Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, kitlenizle alakalı anahtar kelimeleri dikkatli bir şekilde araştırın, çünkü bunlar içerik gelişiminizin belkemiği haline gelecektir. Web siteniz ve markanız için trafik ve daha yüksek SEO sıralamaları sağlayan anahtar kelimelerin etrafında içerik oluşturun.

4. Rakiplerinizi Analiz Edin

Hedef kitlenizin ve anahtar kelimelerinizin ne olduğunu anladıktan sonra, rakiplerinizin içeriğini yer aldıkları alanlar ve anahtar kelimelerle birlikte incelemek harika bir fikirdir. Rakiplerinizin ne yaptığına bakın, ama daha da önemlisi, ne yapmadıklarına bakın. Web sitelerindeki veya diğer dağıtım kanallarındaki içeriğin konularını, anahtar kelimelerini ve uzunluğunu inceleyin. Rakiplerinizin içeriğinin olmadığı alanlar bulursanız, boşlukları doldurabilir ve hedef pazarınıza daha iyi değer sağlayabilirsiniz.

5. Dağıtım Kanallarınızı Seçin

Sonsuz miktarda dağıtım kanalını ekiplerinizin istila etmesine izin vermeyin. Markalar içeriklerinin dağıtımı için blog ve YouTube gibi kanalları kullanırken daha az sayıda kanal kullanmayı tercih eder. Onları doğru kanallardan doğru kişilere dağıtım yapmaya odaklanmasını sağlayın.

6. İçerik Takvimi Geliştirin

Dağıtım kanallarınızı seçtikten sonra, bu içeriğin nerede ve ne zaman kullanıma sunulacağına dair ayrıntılı bilgi veren bir içerik takvimi oluşturun. İçerik takvimi içeriklerinizi takip etmenize ve düzenli olarak yayınladığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

Kaynak: CMSWIRE

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ünlülerin Corona Virüs Mesajları

Bugün itibariyle dünyada 1 milyon 130 bin kişiye corona virüsü bulaşmış durumda. Sözkonusu tehlikeden korunmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir